Polityka i Społeczeństwo

Małgorzata Gersdorf ma specjalną radę dla Andrzeja Dudy. Prezydent zapamięta ją na długo

Kolejne zwycięstwo Małgorzaty Gersdorf. Kampania oszczerstw PiS nie przekonała Polaków
fot. Kancelaria Sejmu / Krzysztof Białoskórski

30 kwietnia to ostatni dzień kadencji Małgorzaty Gersdorf na stanowisku I prezes Sądu Najwyższego. Podsumowując swoją sześcioletnią kadencję, prezes przekazała też kilka słów rady Andrzejowi Dudzie.

Małgorzata Gersdorf objęła funkcję I prezes Sądu Najwyższego w 2014 roku. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku. Wraz z końcem kwietnia mija jej sześcioletnia kadencja, na której ostatnie lata przypadł, wywołany przez działania PiS, kryzys wokół Sądu Najwyższego. Pani prezes podsumowała swoją kadencję podczas rozmowy w programie „Kropka nad i” w TVN24.

Małgorzata Gersdorf odniosła się zarzutów, że z powodu koronawirusa odwołała zgromadzenie ogólne sędziów Sądu Najwyższego. Tym samym nie wyłoniono kandydatów na to stanowisko, co oznacza, że tymczasowego prezesa wskaże prezydent Andrzej Duda.

Nie mam sobie nic do zarzucenia i na pewno żadnej białej flagi nie wywiesiłam, nie zwołując Zgromadzenia Ogólnego. Sytuacja jest taka, że nie mogłam tego zrobić, ponieważ narażałabym sędziów na utratę zdrowia, a nawet życia. Nie ma możliwości prawnych, żeby można byłoby robić wideokonferencję czy głosować zdalnie – wyjaśniła I prezes SN.

Małgorzata Gersdorf nie zapomniała o samym prezydencie i zaadresowała do niego specjalną poradę.

Powiedziałabym mu, że zapomniał i musi się poduczyć. Zapomniał czym jest konstytucja. Powinien pamiętać o obronie państwa prawa a nie mówić o sędziach jako nadzwyczajnej kaście – powiedziała pani prezes.

Małgorzata Gersdorf została także zapytana o wybory korespondencyjne. I prezes nie chciała udzielić jednoznacznej odpowiedzi, tłumacząc, że jest sędzią Sądu Najwyższego, który będzie orzekał o ważności wyborów. Przyznała jednak, że wolałaby, aby głosowanie zostało przełożone.

Mam nadzieję, że do wyborów prezydenckich w maju nie dojdzie. Na pewno nie są to wybory powszechne. Jest dużo znaków zapytania co do ich zgodności z konstytucją – wyjaśniła i dodała, że niedopuszczalna jest zmiana formy wyborów na krótko przed ich przeprowadzeniem.

Ustępująca I prezes SN przyznała też, że działania wokół sądownictwa, jakie podejmowała władza w ostatnich latach „nie pozwalają na spokojny sposób procedowania i wymierzania sprawiedliwości”.

Jeżeli sędzia będzie zależny od władzy, to możemy pożegnać się z dobrymi, rozsądnymi wyrokami i możemy pożegnać się z trójpodziałem władzy – skwitowała Małgorzata Gersdorf.

Źródło: TVN 24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie