Trzy lata temu Jarosław Gowin wyszedł z propozycją, aby studia medyczne były płatne. Studenci medycyny otrzymaliby państwowe stypendium pokrywające koszty nauki, ale po zakończeniu studiów musieliby je odpracować w Polsce. Gdyby młody lekarz zdecydował się na wyjazd za granicę, wtedy byłby zmuszony do zwrotu kosztów stypendium. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego tłumaczyło wprowadzenie nowych regulacji powstrzymaniem emigracji wykształconych w Polsce medyków.
Ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, był przeciwnikiem wdrażania takich pomysłów. Jego zdaniem, nie jest to droga którą należy iść, ponieważ zakaz wyjazdu z Polski czy odpracowywanie studiów nie zahamuje emigracji. Według niego, receptą jest systematyczne zwiększanie naboru na studiach medycznych. (…)Nie można ludzi , którzy studiują medycynę traktować inaczej, niż ludzi, którzy studiują informatykę, studia inżynierskie, inne rodzaje studiów. Bo są takimi samymi obywatelami – mówiła Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej w Polskim Radiu.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) wydał wtedy oświadczenie w którym ocenił, że propozycja wprowadzenia odpłatnych studiów jest bezprawna i dyskryminująca jedną grupę społeczną. OZZL uważa takie rozwiązania za “propozycję karania tych osób, które chcą zostać lekarzami”.
Pech chciał, że lekarze rezydenci zajrzeli do programu Szymona Hołowni. “Recepta na zdrowie” to zbiór propozycji, odnoszących się do służby zdrowia, zawartych w trzech filarach. W filarze trzecim zatytułowanym – “Medycyna to powołanie”, Hołownia tak widzi kształcenie przyszłych lekarzy – (…)Oferować miejsca studentom, którzy po ukończeniu zobowiążą się albo do przepracowania kilku lat w Polsce (wtedy mogą otrzymać stypendium fundowane przez samorząd), albo w wypadku wyjazdu z kraju będą musieli studia refundować – czytamy w programie.
Jakub Kosikowski, jeden z najpopularniejszych na Twitterze lekarzy rezydentów, pisze o dysonansie poznawczym – Z jednej strony “płacz nad konstytucją”, z drugiej strony w programie zapis łamiący konstytucję.
Ja płaczę jak czytam kolejne pomysły w stylu "niech lekarze oddają za studia". Pomijając już fakt legend o ich milionowych kosztach (obecnie 100% prywatne kosztują 240k), nikomu nie przeszkadzają miliony mgr wszelakich kierunków na emigracji. Ale lekarze? Niech oddają!
— Jakub Kosikowski (@kosik_md) May 15, 2020
Matka, lekarka i rolnik w jednej osobie używający nicka “Tycha Tysia”
Historia już takie rzeczy przerabiala, ktos nie doczytal i bum rezerwowanie miejsc dla "specjalnych" studentow. I możesz byc super mózgiem, ale wiesz…miejsca sa zarezerwowane, nie pasuje? Skoncz sobie 5 innych kierunkow i badź wolny @szymon_holownia @Bartek80171502 @OILWarszawa pic.twitter.com/aDdIq8P8Cv
— Tycha Tysia (@tycha_tysia) May 16, 2020
Lekarz Mikołaj Sinica z Porozumienia Rezydentów, proponuje konsulatcje, bo osoba odpowiedzialna za program wyborczy sobie nie radzi.
https://twitter.com/Sinica_M/status/1261355173307449344?s=20
Kolejny lekarz pod nickiem “Bałwan w ciemnościach” pisze, że “jak się zwijać z Polski to raz na zawsze”.
Jednym słowem jak się zwijać z Polski to raz na zawsze i do kraju bez ekstradycji. Brawo Hau-ownia. Zapłać sobie za studia. #Hołownia2020 https://t.co/AK6JcMrNVa
— Bałwan w ciemnościach (@Bartek80171502) May 17, 2020
Damian Patecki, lekarz rezydent anestezjologii – Smutne, że dołącza Pan do wielu osób, które lubią upokarzać lekarzy i traktować nas jak chłopów pańszczyźnianych. Pan odpracował swoje?
Panie @szymon_holownia czemu lekarze mają odpracować studia? Smutne, że dołącza Pan do wielu osób, które lubią upokarzać lekarzy i traktować nas jak chłopów pańszczyźnianych. Pan odpracował swoje? Wystarczy po prostu zaoferować ludziom dobre warunki płacy i pracy i tyle.
— Damian Patecki (@damian_patecki) May 15, 2020
Na początku lutego Szymon Hołownia był gościem Polsatu News. W programie “Graffiti” przyznał, że nie ma wyższego wykształcenia. Według Wikipedii przez 5 lat studiował psychologię, nie ukończywszy studiów, ale nikt tu nie robi zarzutu Hołowni z powodu wykształcenia. Może jednak warto, aby kandydat na prezydenta powiedział, jakie koszty musiałby zwrócić student, który nauki nie ukończył?
Zdjęcie: Grand Warszawski/Shutterstock
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU