Polityka i Społeczeństwo

Kuriozalne poglądy wyborców Kukiz’15. To może zniszczyć formację

Elektorat Kukiz’15 uchodzi za nastawiony wysoce antysystemowo. Oznacza to, że opowiada się przeciwko upartyjnianiu państwa, dawnemu systemowi, wszelkiej maści układom oraz oczekuje większej wolności gospodarczej i obywatelskiej w państwie. Kukiz’15 od czasu oczyszczenia się z najbardziej proPiSowskich posłów zaczął iść mocno w kierunku opisanych powyżej haseł w nadziei, że znajdzie dla siebie niszę i obroni się przed rosnącą presją ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Jednak sytuacja wokół prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN może okazać się dla formacji ciężkim ciosem. Na naprawę błędów zbytniego zbliżenia się do PiS może być dla Kukiza za późno, ponieważ mimo że w Sejmie Kukiz nie dogadał się z rządem ws. poparcia reformy, to jego elektorat soi murem za decyzją prezydenta o podpisaniu ustaw.

Wg badania dla “Rzeczpospolitej” aż 63% wyborców Kukiz’15 opowiedziało się za podpisaniem ustaw, przeciwnego zdania było zaledwie 21%. Jest to wynik niewiele mniejszy niż w elektoracie PiS (86% za) i dzielony przepaścią od innych partii opozycyjnych odpowiednio z poparciem dla ustaw: PSL – 23%, PO – 4%, .N – 0%.

Oznacza to w gruncie rzeczy, że antysystemowcy, czyli wyborcy stojący przeciwko wszechwładzy państwa poparli całkowitą kapitulację wobec przejęcia systemu sądowniczego przez jedną partię. Ustawy o SN i KRS oznaczają początek drogi do mocnej ingerencji w wolność jednostki i także wolność gospodarczą, czyli destrukcję wartości, którymi rzekomo antysystemowcy się szczycą. Jest to oblicze wielkiej społecznej ignorancji względem intencji rządu. Kukiza ta sytuacja może drogo kosztować. Wszystko wskazuje na to, że zbyt długi i zbyt ścisły ideologiczny mariaż z PiS sprawił, że wyborcy formacji dali się zamknąć w teorii dwóch obozów do tego stopnia, że idea trzeciej drogi Kukiza może stracić rację bytu. Jeśli wyborcy stali się nieczuli na grzechy władzy, a każde wspólne głosowanie z opozycją to “wspieranie totalnych”, to Kukiz’15 czeka powolne wchłonięcie przez PiS, ponieważ każdy krok w kierunku niezależności będzie wywoływało gniew wyborców. Posłowie Kukiz’15 próbowali w przypadku prezydenckich ustaw zachować postawę rozjemcy. Krytykowali projekty, ale chcieli naprawić je poprawkami, które nadałyby im konstytucyjność. Miękkie stanowisko formacji nie spotkało się z poparciem PiS, w efekcie do elektoratu nie popłynął w pełni jasny sygnał o stanowisku klubu.

Badanie “Rz” pokazuje także inną, ważną tendencję. Dotychczas większość publicystów mówiła jednym głosem o zawłaszczeniu młodych przez PiS i Kukiz’15, którzy stali się ślepi na sytuację polityczną. Jednak sondaż pokazuje coś odwrotnego. Reforma sądów pokazuje olbrzymi rozdźwięk między młodymi a PiS i Kukiz’15. W grupie wyborców 18-24 przeciw ustawom było 78% ankietowanych, nie miało zdania 22, a popierało 0%. W grupie 25-30 odpowiednio 64%, 9%, 27%. Wbrew licznym prorokom to są właśnie grupy o największym poziomie sprzeciwu wobec reformy sądownictwa, a grupa 50+ o największym poparciu.

Co to oznacza dla Kukiz’15?

Tak wysoki udział zwolenników ustaw o KRS i SN wśród wyborców Kukiz’15 przy tak wysokiej opozycji młodych dla zmian pokazuje, że tożsamość antysystemowców jako reprezentantów głównie młodych wyborców uległa przez ostatnie dwa lata rozmyciu. Kukiz’15 dostał się do Sejmu głosami głównie młodych, dziś widzimy jednak, ze część tych wyborców opuściła pokład formacji, a zastąpili ich inni, bardziej sprzyjający PiS wyborcy. Sprawia to, że droga do budowy własnego miejsca na scenie politycznej dla Pawła Kukiza może być długa i trudna, a młodzi z grupy, która była matecznikiem, zmienili się w tych, o których trzeba ponownie zabiegać.

fot. flickr/P.Drabik

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie