Polityka i Społeczeństwo

Skrajnie nieodpowiedzialny pomysł pisowskiej kurator oświaty ws. Auschwitz

Spór w relacjach polsko-izraelskich osiągnął taką temperaturę, że w powstałych emocjach pojawia się wysyp coraz bardziej nieprzemyślanych inicjatyw, które wizerunkowi Polski mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. W takiej sytuacji rolą przedstawili państwa jest tonowanie nastrojów a nie dolewanie oliwy do ognia. Tej ostatniej zasady do serca nie wzięła sobie była radna PiS a obecnie małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, która wyszła z niecodzienną inicjatywą na Twitterze. Urzędniczka zaapelowała mianowicie o “walkę o prawdę wśród młodych Żydów”. Dążenie do odkłamywania historii nie jest niczym złym, ale forma jaką zaproponowała kurator odbiera mowę. Osoba zajmująca się zawodowo nadzorem nad oświatą pragnie propagowania polskiej narracji historycznej nigdzie indziej, jak w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Kurator oceniła, że prawo do oprowadzania po obozie powinni mieć ”TYLKO POLSCY LICENCJONOWANI przez IPN Przewodnicy!”. Barbara Nowak sugeruje bowiem, że w obozie realizowana jest obecnie antypolska propaganda: “Dziś obca, a nie Polska narracja króluje w Auschwitz! Czas z tym skończyć!”:

Niestety cały wpis to próba uderzenia w Izrael. Kurator odnosi się do młodych Żydów, nie-polskiej narracji i polskich przewodników. Widać jak na dłoni, ze Barbarę Nowak bolą zorganizowane przyjazdy młodzieży z Izraela, na których przebieg w Polsce strona izraelska ma wpływ. Próba wykluczenia Żydów z tego obszaru jednak oznaczałaby zupełnie nowy poziom międzynarodowej afery i oskarżeń o antysemityzm. Smutne jest, że osoba, która nadzoruje oświatę wykazuje się taką ignorancją. Na takim stanowisku wymagana jest wrażliwość i wyczucie, ponieważ edukacja młodzieży jest procesem wymagającym ostrożności i delikatności w podejściu, podczas gdy Barbara Nowak prezentuje podejście na zasadzie buldożera. Bardzo bolesne jest jednak to, że w miejscu, które powinno łączyć ponad podziałami narodowymi mówi się o polskich czy innych narracjach. W obozach koncentracyjnych i zagłady zginęły miliony, nie tylko Żydów, ale także Polaków, Rosjan, Romów i innych narodowości. Pamięć o tej tragedia ma wymiar ponadnarodowy, stąd kuriozalne jest oczekiwanie, że świadczyć o trudnej historii tego miejsca mogliby z definicji tylko i wyłącznie Polacy.

Jakby tego było mało kurator wykazała się skrajną niewiedzą. Prawdą jest, że od lat pojawiają się doniesienia, że w czasie wycieczek z Izraela tamtejsi przedstawiciele starają się izolować młodzież od kontaktu z Polakami, a izraelski system edukacji buduje w obywatelach syndrom oblężonej twierdzy, który tworzy podatny grunt na powstawanie takich konfliktów jak dziś. Jednak biorąc pod uwagę wolność słowa, to za mało aby mówić o promowaniu w Polsce “obecnej narracji”. Na ignorancję kurator szybko zareagował Auschwitz Memorial, oficjalne konto Muzeum w Auschwitz. Instytucja wykazała niewiedzę urzędniczki wskazując, że już dziś po muzeum mogą oprowadzać licencjonowani przez muzeum przewodnicy, którzy wywodzą się najczęściej z otaczających terenów. W przypadku wizyt izraelskiej młodzieży oprowadzanie odbywa się zaś w duecie, przewodnik z muzeum i lider grupy. Tym samym instytucja ma nadzór nad procesem dydaktycznym na swoim terenie i nie ma mowy o jakiejkolwiek “obcej narracji”.

Zamiast insynuowanych antypolskich treści jest zatem wieloletni dialog, dokładnie taki, jakiego zabrakło w ciągu ostatnich tygodni. Milczenie w sytuacji niewiedzy okazuje się ponownie złotem.

fot. flickr/Andrew and Annemarie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie