Polityka i Społeczeństwo

Kościół na dnie. Ocena jego działalności jest najgorsza od 1993 roku [SONDAŻ]

PiS daje miliony nie tylko dzieciom swoich działaczy. Wielki wzrost wydatków na Fundusz Kościelny
Fot. Flickr

Polacy mają coraz gorsze zdanie nt. duchownych i ich instytucji. CBOS podał wyniki nowego badania opinii publicznej. “Obecnie działalność Kościoła katolickiego dobrze ocenia dwie piąte Polaków (41 proc., od września spadek o 8 punktów procentowych), natomiast niemal połowa (47 proc., wzrost o 6 punktów) wypowiada się o niej z dezaprobatą” – wynika z raportu.

Kościół na w Polsce pod górkę

Co ciekawe, pozytywne zdanie nt. działalności Kościoła katolickiego mają dziś głównie osoby uczestniczące we mszach św., potencjalni wyborcy PiS, ankietowani deklarujący prawicowe poglądy i osoby z wykształceniem podstawowym. Do tego dochodzą mieszkańcy wsi i seniorzy.

Innego zdania nt. duchownych są wyborcy Lewicy, Polski 2050 lub KO, do tego osoby dobrze wykształcone i lepiej zarabiające, a także mieszkańcy dużych miast i ogólnie osoby młode.

W raporcie napisano, że: “obecnie działalność Kościoła katolickiego dobrze ocenia dwie piąte Polaków (41 proc., od września spadek o 8 punktów procentowych), natomiast niemal połowa (47 proc., wzrost o 6 punktów) wypowiada się o niej z dezaprobatą”.

Efekt działalności samych duchownych?

To najgorsze wyniki dla Kościoła od 1993 r. Jest to zapewne efekt kilku czynników. Po pierwsze, duchownym szkodzi ich konserwatywne podejście do wielu kwestii i powolnie reagowanie na zmiany trendów, widocznych w życiu społecznym.

Do powyższego dochodzi działalność np. o. Tadeusza Rydzyka czy kontrowersyjne wypowiedzi arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który od pewnego czasu stale trafia na czołówki gazet i portali przez to, co wygłasza w czasie mszy św.

Swoistą wisienką na torcie są ostatnie dwa filmy braci Sekielskich, które pokazują problem księży z pedofilią i tuszowanie tego typu afer przez wyższych rangą hierarchów.

Badanie na temat aktualnych problemów i wydarzenia przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Zrealizowano je w dniach od 30 listopada do 10 grudnia 2020 roku na próbie liczącej 1010 osób (w tym: 42,2 proc. metodą CAPI, 44,0 proc. – CATI i 13,9 proc. – CAWI).

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie