Środowisko prawników postanowiło pokazać, że Zbigniew Ziobro nie ma monopolu na koncepcje reformy wymiaru sprawiedliwości. Dominacja PiS w przekazie o konieczności zmian w funkcjonowaniu sądów zepchnęła bowiem środowiska prodemokratyczne do defensywy, która w sytuacji społecznego niezadowolenia z pracy wymiaru sprawiedliwości była skazana na porażkę. Z tego powodu I Kongres Prawników Polskich powołał specjalny podzespół Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej, który miał zająć się przygotowaniem założeń do reformy sądownictwa administracyjnego. Ta miałaby zwiększyć efektywność sądów poprzez nowelizację ustaw: Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów administracyjnych.
Obecnie bowiem skutkiem skargi może być co najwyżej obalenie kwestionowanego działania, oraz jego skutków, co następuje jednak dopiero poprzez ponowne rozpatrzenie sprawy przez dany organ administracji, co kosztuje obywateli cenny czas. Jak donosi „Rzeczpospolita”, prawnicy chcą na tym polu zmian w Konstytucji, aby umożliwić szerszą ingerencję sądów w treść spraw administracyjnych. Zdaniem ekspertów należy również „przybliżyć sprawę” obywatelom, gwarantując im możliwość udziału w postępowaniu w sądzie. W tym celu priorytetem miałoby być zwalczanie m.in. barier komunikacyjnych.
Dodatkowo w oparciu o wzorce europejskie przygotowano rekomendacje służące przydzielaniu sędziów do spraw, do których rozstrzygania są najlepiej przygotowani. W tym celu zaproponowano powołanie wydziałów wyspecjalizowanych sądów pierwszej instancji w strukturze sądownictwa administracyjnego.
Jedną z bolączek wymiaru sprawiedliwości jest również stałe przeciążenie ilością spraw pomimo braków deficytów kadrowych na tle Europy. Wielu spraw jednak dałoby się uniknąć, starczyłoby, że strony porozumiałyby się polubownie. Można to osiągnąć jak na zachodzie, gdzie zwiększono rolę instytucji mediacji w postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Poza wymienionymi zaproponowano zwiększenie efektywności kontroli sądowej, czy też wprowadzenie wstępnej kontroli skargi kasacyjnej. Reforma miałaby nie ominąć również kształcenia sędziów i podnoszenia przez nich kompetencji zawodowych.
Widać zatem wyraźnie, że prawnicy przyjęli merytoryczną metodę walki o zdrowy wymiar sprawiedliwości. W tym obszarze politycy opozycji mogą się na nich wzorować. Obywatele muszą bowiem zobaczyć, że stanieje dla nich lepsza nadzieja na sprawne i uczciwe sądy niż obietnice dobrej zmiany.
Źródło: rp.pl
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU