Polityka i Społeczeństwo

KE wprowadzi zakaz wjazdu Rosjan na terytorium UE? Szykuje się polityczna burza

Alexander Chizhenok

Ministrowie spraw zagranicznych UE mają spotkać się na nieformalnym spotkaniu w Pradze 31 sierpnia. Chodzi o kwestię wydawania wiz turystycznych Rosjanom. Część krajów wspólnoty chce zaostrzenia polityki wobec obywateli Rosji.

Wizy nie dla Rosjan

Finlandia i kraje bałtyckie nie chcą wydawać wiz dla Rosjan. – Odwiedzanie Europy to przywilej, a nie prawo człowieka – powiedziała premier Estonii Kaja Kallas.

Ich polityka nie spotyka się jednak ze zrozumieniem m.in. Niemców.

Wszystkie podejmowane przez nas decyzje nie powinny komplikować wyjazdu z kraju, oderwania się od przywództwa i dyktatury w Rosji – oświadczył w odpowiedzi na powyższe kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Wszystko wskazuje na to, że o wizy wybuchnie spory spór.

W sytuacji, gdy Rosja wypowiedziała wojnę wszystkim międzynarodowym zasadom w sferze bezpieczeństwa, chyba możemy wprowadzić taki środek. Poza tym uważnie słuchamy takich państw jak Finlandia, które mają granicę z Rosją. I mówią o zagrożeniu bezpieczeństwa – powiedział „Rzeczpospolitej” Jan Lipavský, szef czeskiego MSZ.

Jak dodał, chodzi o wizy turystyczne, możliwe więc będzie wydawanie wiz humanitarnych. Do tego, jego zdaniem, taka decyzja UE uderzyłaby nie w zwykłych Rosjan, ale putinowskie elity, które lubią podróżować po Europie. Najuboższych Rosjan na to nie stać.

Kłótnia o wizy w UE i tak jest częściowo teoretyczna, bowiem Finlandia, kraje bałtyckie, ale też Polska i Czechy już ograniczyły wydawanie wiz turystycznych Rosjanom. Ci ostatni mogą uzyskać jeszcze dokument w konsulatach pozostałych państw strefy Schengen. I stąd pomysł o ujednoliceniu polityki.

Czy to jest możliwe?

“Rzeczpospolita” zbadała jednak temat pod kątem prawnym. Eksperci, z którymi rozmawiała redakcja, “wskazują na trudności prawne wprowadzenia takiego mechanizmu”.

Decyzje wizowe mają charakter indywidualny i powinny być wydawane odrębnie dla każdego wnioskującego. Oparcie odmowy wyłącznie na kryterium narodowości składającego wniosek mogłoby nieść ryzyko podważenia takich decyzji przez unijny Trybunał Sprawiedliwości jako nieproporcjonalnych do skali zagrożenia dla porządku publicznego

– dodaje gazeta.

Przeciwna pomysłowi jest też polska opozycja.

https://twitter.com/sikorskiradek/status/1560902033309327360

Źródło: rp.pl,  Twitter

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie