Przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka zapowiedział w piątek, że złoży do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o raport NIK ws. przygotowań do wyborów korespondencyjnych w 2020 roku.
Szłapka uderza w premiera Morawieckiego
Prezes NIK Marian Banaś przedstawił raport swojej instytucji o przygotowaniach do wyborów korespondencyjnych. Według Izby nie było podstaw prawnych do tego, by premier wydawał polecenia Poczcie Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych związane z realizacją wyborów.
Z kolei Szłapka w piątek powiedział, że “raport NIK w sprawie wyborów korespondencyjnych jest miażdżący dla rządzących” i to nie tylko dla premiera, ale też Jacka Sasina, szefa KPRM Michała Dworczyka, prezesów spółek Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, “ale także dla Jarosława Kaczyńskiego, który jest politycznym patronem tych wydarzeń”.
Jak dodał, mimo iż Najwyższa Izba Kontroli w związku z raportem złożyła dwa zawiadomienia do prokuratury – na Pocztę Polskę i PWPW – jest to „niewystarczające”.
Jarosław Kaczyński powinien zostać przesłuchany!
– Cały raport NIK jest bardzo wnikliwym aktem oskarżenia Mateusza Morawieckiego. Mamy wyraźnie sformułowane zarzuty przeciwko premierowi, ale NIK z jakiś powodów nie zdecydował się na złożenie zawiadomienia. Ta sprawa powinna już mieć nadany bieg. Dlatego ja już składam takie zawiadomienie – powiedział Szłapka. – Myślę też, że NIK tego nie zrobi, a ja zwracam się w składanym zawiadomieniu o przesłuchanie w charakterze świadka Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ cała sprawa pokazuje że Mateusz Morawiecki miał nad sobą jakiś parasol polityczny. Uważam, że prokuratura powinna sprawdzić zaangażowanie prezesa PiS – dodał.
Wiadomo, że zawiadomienie, które Szłapka chce skierować do prokuratury, dotyczy „możliwości popełnienia przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego przestępstwa z art. 231 par. 1 k.k., polegającego na tym, że działając bez umocowania prawnego zlecił spółkom Skarbu Państwa przygotowanie w maju 2020 tzw. wyborów korespondencyjnych, przestępstwa z art. 286 par. 1 k.k., polegającego na działaniu na szkodę interesu publicznego poprzez przekroczenie władzy oraz naruszenie dyscypliny finansów publicznych”.
Źródło: PAP
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU