“Gość Wiadomości TVP” to program, do którego przychodzi polityk PiS, bądź osoba mu sprzyjająca po to, by móc odpowiedzieć na znane wcześniej pytania zestawem przygotowanych odpowiedzi. Nie inaczej było ostatnim razem, kiedy w studiu gościła prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Sędzia odniosła się krytycznie do reakcji opozycji oraz społeczeństwa wobec zmian w sądownictwie, które przeforsowało Prawo i Sprawiedliwość. Sęk w tym, że każdy z jej zarzutów wobec opozycji można śmiało sformułować wobec niej samej, czy kolegów z jej obozu politycznego.
Dla widza TVP Julia Przyłębska mogła się jawić jako niewzruszona obrończyni konstytucji. Wyraźnie przy tym zaznaczając, że wszelkie opinie, które padły wczoraj na antenie TVP Info, są prywatne. Tym samym chciała powiedzieć, że wszelkie wątpliwości co do konstytucyjności wprowadzanych ustaw należy wygłaszać jako opinie i że powinny być one skierowane do Trybunału Konstytucyjnego. Trybunału, zaznaczmy, politycznie zdominowanego drogą pogwałcenia konstytucji. “Sędziowie, jeśli uważają, że przepisy dot. przechodzenia w stan spoczynku są niezgodne z konstytucją, to powinni takie pytania skierować do TK. Obojętne, czy to się komuś podoba, czy nie, tak stanowi konstytucja – to TK bada zgodność przepisów z konstytucją. Tylko on jest do tego uprawniony” – powiedziała Przyłębska.
ORANKO Redaktora @SamPereira_ przez Prezes TK Julie Przyłębską.
BRAWO JULIA ! pic.twitter.com/O1aVV574xh
— K_e_n (@Ken__12345) August 22, 2018
mgr Przyłębska odpaliła rakietę. To samokrytyka? pic.twitter.com/pGurc4Ftdg
— zbigniewczerwiński (@kancelaria27) August 22, 2018
Słowa te tyczyły się sprawy zawieszenia przez sędziów Sądu Najwyższego części przepisów ustawy o SN. Była przewodnicząca Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych udowodniła przy tym tylko swoją niekompetencję. “Sędziowie poprzez takie zachowania nadają sobie większe prawa niż przeciętny obywatel. Nie znam sytuacji, żeby ktoś w zakładzie pracy, kiedy pracodawca kieruje na emeryturę, a pracownik napisał list do pracodawcy, że uważa, że nadal jestem pracownikiem”. Czy nie wiedziała, że osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie praw emerytalnych nie mogą stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy przez pracodawcę?
Hmm. Ja też nie znam takiej sytuacji, bo emerytura to uprawnienie, a nie obowiązek, i pracodawca nie ma "prawa" do "skierowania na emeryturę", gdyż NIE MA TAKIEJ INSTYTUCJI JAK SKIEROWANIE NA EMERYTURĘ.https://t.co/WzYrFTftaD@300polityka @tvp_info pic.twitter.com/LSXLhM2Ntz
— Krzysztof Paczkowski (@K_Paczkowski) August 21, 2018
Inną godną uwagi “opinią” obecnej prezes TK był jej sprzeciw wobec wywieszania koszulek z napisem “konstytucja” na krzyżach przez działaczki KOD. “Koszulki z napisem “Konstytucja” na krzyżach są naruszeniem moich uczuć religijnych” – powiedziała. “To jest moje prywatne zdanie (…) Nieważne, co jest napisane na tych koszulkach. Po prostu krzyż nie jest miejscem do zawieszania czegokolwiek. Krzyż jest symbolem religijnym” – dodała.
https://twitter.com/BLewak/status/1032141185211609088
Sam fakt że Przybłęda wypowiedziała takie słowa w #TVPiS dyskwalifikuje ją z bycia sędzią #TK, gdzie jej osobiste urazy i odczucia są nieistotne. Po co ona zachęca do zgłaszania spraw do #TK skoro rozstrzyga je nie zgodnie z konstytucja tylko własnym widzimisie
— Paul Denys (@PaDenys) August 22, 2018
Julia Przyłębska podczas wywiadu wpisała się w znane dla TVP balansowanie w obszarze półprawdy. Oczywiście, bez całego kontekstu, który znamy, wypowiedzi Przyłębskiej są w zasadzie poprawne. Czy nie zgodzilibyśmy się kilka lat temu z tym, że wątpliwości co do konstytucyjności wprowadzanych w życie ustaw powinny być przedmiotem pracy TK? Truizm… Tyle, że to wszystko dzieje się w momencie gdy TK jest organem politycznym, a Prawo i Sprawiedliwość gwałtem podporządkowuje ostatnie bastiony sądowej niezależności. Kiedy Przyłębska słusznie przestrzega przed angażowaniem się apolitycznych sędziów po stronie opozycji na wiecach i w wypowiedziach, sama bierze udział w farsie “Człowieka Wolności”, w programie telewizyjnym zachowując się jak rzeczniczka PiS, chwaląc chociażby utworzenie Izby Dyscyplinarnej SN, jako odpowiedź na oczekiwanie społeczeństwa.
Co do świętego oburzenia o wywieszanie na krzyżu koszulek – czy strach na wróble też obraża uczucia religijne? Dwa skrzyżowane patyki są krzyżem tylko w kontekście wartości, które ma on symbolizować. Jeśli więc domaganie się poszanowania prawa ma obrazić dwa patyki, bo “nie są miejscem na wieszanie czegokolwiek”, pytam się czy Trybunał Konstytucyjny jest miejscem dla prezes wybranej z poważnym naruszeniem prawa.
fot. flickr/KPRM
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU