Dzieci i młodzież do 16 roku życia mogą się przemieszczać wyłącznie pod opieką dorosłych. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiła w tej sprawie petycję.
Kwarantanna narodowa, która nie jest kwarantanną narodową, nakłada na nastolatków zakaz wychodzenia z domów w dni powszednie między godziną 8-16 bez opieki dorosłych. Zakaz obowiązuje również w czasie ferii zimowych. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiła petycję w tej sprawie, w której domaga się zniesienia tego obostrzenia w okresie przerwy szkolnej od 28 grudnia do 17 stycznia.
W petycji Fundacja podkreśla, że zakaz dla wielu dzieci oznacza nieopuszczanie domu, gdy jest jasno.
Nie wszyscy opiekunowie mają możliwość, aby towarzyszyć dziecku czy nastolatkowi nawet podczas krótkiego wyjścia z domu w godzinach, które są standardowo godzinami pracy. W praktyce oznacza to pozbawienie wielu dzieci możliwości wyjścia w czasie dnia z zamkniętej przestrzeni, choćby na krótki spacer z psem. Taka sytuacja może pogłębiać towarzyszący izolacji niepokój, obniżony nastrój czy lęk, a także zagrażać zdrowiu w ogóle – czytamy na stronie Fundacji.
Organizacja zaznacza, że zdaje sobie sprawę, iż pandemia wymaga podjęcia nadzwyczajnych środków. Jednak takie działania ochronne w stosunku do dzieci, powinny być podejmowane przez rząd z uwzględnieniem ich praw i dobrostanu. Tego typu decyzje powinny być konsultowane z ekspertami: psychologami, pediatrami czy psychiatrami.
Zakaz wychodzenia z domu stoi w zdecydowanej sprzeczności z potrzebami psychofizycznymi dzieci i młodzieży – pisze Fundacja.
Rządowe wytyczne niepokoją psychologów – Co dzieci mają zrobić ze sobą? Co z ich pasjami? Co z perspektywą uprawiania sportów? Wiadomo, że ferie były takim wyczekiwanym okresem, żeby podładować baterie – mówi w rozmowie z “Faktami” TVN, psycholog Lena Czernecka.
Petycję można podpisać na stronie Fundacji.
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU