Polityka i Społeczeństwo

Jest aż tak źle? Ten międzynarodowy sondaż pokazuje gigantyczny pesymizm Polaków dot. sytuacji w kraju

Międzynarodowy sondaż IPSOS pokazuje niepokojące zjawisko. Aż 79% Polaków jest przekonanych, że ich kraj zmierza w złym kierunku. Gorsze oceny sytuacji zanotowano tylko w RPA, Peru i Kolumbii.

Polacy martwią się o swoją przyszłość

Okazuje się, że jako naród mocno zaniżamy średnią. W gronie 28 krajów średnia dot. pesymistycznego myślenia o przyszłości wynosi 65%, podczas gdy u nas aż 79%.

https://twitter.com/IObywatelski/status/1465665708268863491

Czego najbardziej obawiali się respondenci ze wszystkich państw? Po pierwsze, “ubóstwa i nierówności społecznych”. Drugie miejsce zajął koronawirus, którego biorący udział w badaniu najbardziej bali się w 2020 r.

Blisko co piąta osoba (21%) twierdzi, że obawia się też o stan opieki zdrowotnej. Kolejne na liście są kolejno: inflacja (18%), wysokie podatki (17%), edukacja i zmiany klimatyczne (po 16%).

Inflacja

Polacy mają powody, by obawiać się zwłaszcza o kwestie gospodarcze. 30 listopada GUS opublikował wstępne szacunki dot. inflacji. Okazuje się, że ta nadal rośnie i wynosi już aż 7,7% w skali roku. To już najwięcej niż całym XXI wieku!

Zapewne część osób obawia się też COVID-19, zwłaszcza po tym, jak ogłoszono, że powstała nowa odmiana wirusa, która teoretycznie może być groźniejsza niż poprzednie (obecnie nie ma na to jednak dowodów).

Do słabego systemu opieki zdrowotnej z pewnością jesteśmy już przyzwyczajeni, ale obawy mogą wzbudzać też zmiany podatkowe, jakie przegłosowano w ramach Polskiego Ładu.

Kwestie zmian klimatycznych jak na razie mogą wydawać się sporej części Polaków zbyt mało istotne na ich życie codzienne.

Niepokój obywateli Polski może jednak wzbudzać też to, co dzieje się w kwestii geopolityki. W tym roku po raz pierwszy od II wojny światowej integralność naszych granic była wyraźnie zagrożona.

Co gorsza, rząd nie robi chyba wystarczająco dużo, by uspokajać nastroje. Będzie to zapewne zgubne nie tylko dla naszej stabilizacji wewnętrznej, ale samej partii rządzącej.

Źródło: Twitter

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie