Polska zobowiązała się wobec UE, że w pełni oskładkuje umowy cywilnoprawne. Obecnie chce negocjować termin wprowadzenia zmian.
Kamienie milowe
Dziennik Gazeta Prawna poznał treść wszystkich tzw. kamieni milowych z Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi cele, od realizacji których zależy finansowanie poszczególnych projektów przez Unię Europejską. Jednym ze zobowiązań jest właśnie oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Rząd miałby wprowadzić powyższe do początku przyszłego roku.
“Wejście w życie odpowiednich ustaw ograniczających segmentację rynku pracy i zwiększających ochronę socjalną wszystkich osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych przez objęcie tych umów składkami na ubezpieczenia społeczne” – tak brzmi treść kamienia milowego.
Tyle że już teraz widać, że realizacja pomysłu nie będzie prosta. Po pierwsze, nie ma projektu ustawy, która wprowadzałaby zmiany w prawie. I to mimo tego, że o oskładkowaniu takich umów mówi się od dawna. Sugerowano nawet, że takie zostanie przyjęte w ramach Polskiego Ładu.
Jak dodaje DGP, resort pracy i rząd będą chciały przeprowadzić nowelizację, ale z rocznym poślizgiem, tj. od 2024 r. I do tego bez objęcia składkami umów o dzieło. W praktyce oznaczałoby to więc pełne ozusowanie tylko umów zleceń.
Kasy nie ma i nie będzie?
Tyle że reformy, które zapisano w kamieniach milowych, zostały wynegocjowane z KE. Jeśli któreś z nich nie zostaną zrealizowane, przepadnie unijne finansowanie, o które walczy rząd.
Na liście kamieni milowych w perspektywie do końca 2023 r. znajdują się też – jak podaje DGP – m.in.: reforma sądownictwa, wdrożenie tarczy prawnej dla przedsiębiorców, zmiana regulaminu Sejmu, Senatu i Rady Ministrów, wytyczenie ram prawnych dla wykorzystania wodoru itp.
Dodajmy jednak, że oskładkowanie rzeczowych umów może doprowadzić do masowego zakładania jednoosobowych działalności przez wielu pracowników, co dla sporej liczby osób będzie problemem.
To cię na pewno zainteresuje:
- Orban ogłasza stan wyjątkowy na Węgrzech! Co tam się dzieje?
- Czy Ukraińcy są gotowi do ustępstw wobec Rosji w zamian za pokój? Zaskakujące wyniki sondażu
- Turcja opuści NATO? Sensacyjne doniesienia z Ankary
Źródło: dziennik.pl
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU