Polityka i Społeczeństwo

Jak najefektywniej walczyć z pandemią? Eksperci już to wiedzą, ale nasz rząd jeszcze nie

Liudmyla Guniavaia / Shutterstock

Polski Instytut Ekonomiczny wykonał analizę, która pokazują, jak najefektywniej walczyć z rozprzestrzenianiem się pandemii. Świetnie byłoby, gdyby wnioskom przyjrzał się polski rząd.

Niedługo minie rok, odkąd nasze życie zmieniła pandemia koronawirusa. To rok niepewności, w którym musieliśmy zmienić nasze przyzwyczajenia czy wręcz tryb życia. Najgorsza w tej sytuacji jest niepewność – liczba zakażeń znów rośnie, wracają obostrzenia, ale ludzie są już nimi zmęczeni. Jak więc utrzymać dyscyplinę? To ona jest kluczowa, by nie powstrzymać rozprzestrzenianie wirusa. Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego, których wnioski opublikował Business Insider, wynika, że kluczowa jest komunikacja władzy z obywatelami.

Nie straszyć, a zachęcać

Eksperci z PIE przeanalizowali, jak wykorzystać nauki behawioralne do walki z epidemią. Wnioskom koniecznie muszą przyjrzeć się rządzący. Decyzje władzy od początku pandemii są chaotyczne i pozbawione logiki, rząd żongluje restrykcjami, co powoduje poczucie zagubienia u obywateli. Do tego dochodzi oskarżanie ludzi o wzrost zakażeń (Zakopane) czy lekceważenie przez polityków nałożonych przez siebie zasad. W komunikacji z obywatelami rząd popełnił chyba wszystkie możliwe błędy, nic dziwnego, że morale spadło i ludzie niechętnie patrzą na kolejne obostrzenia.

Pandemia to jest jednak maraton. Ona trwa i nie wiemy, kiedy się skończy. Dlatego ciągłe karanie społeczeństwa w którymś momencie staje się przeciwskuteczne, a nawet prowadzi do buntu, co zresztą widzimy na całym świecie. Wpływanie na zachowanie społeczeństwa powinno odbywać się innymi metodami niż kary – komentuje dla Business Insider ekonomista behawioralny Radosław Zyzik. Straszenie działa krótkoterminowo. Na dłuższą metę trzeba ludzi zachęcać, a nie straszyć. Przykładowo, mówiąc o nakazie noszenia maseczek nie należy na każdym kroku przypominać o mandatach, a podkreślać, że jest to klucz do ochrony bliskich. Z analizy wynika zresztą, że ludzie są bardziej skłonni lekceważyć zagrożenie swojego zdrowia, ale przejmują się zdrowiem bliskich.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie