Poziom zaufania do policji spadł o 20 pkt. proc. PiS szuka sposobu, aby nie dopuścić do głosowania nad wotum nieufności wobec Kaczyńskiego.
Każdy tydzień w polityce obfituje w większe i mniejsze absurdy wypowiadane przez parlamentarzystów. Po drugiej stronie barykady są ciekawe inicjatywy oraz błyskotliwe riposty. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy jest idealny, ale nie można przejść obojętnie wobec niedorzeczności. Tak samo nie da się nie pochwalić lotności, bystrości i przebiegłości, co w polskim piekiełku politycznym jest gatunkiem zagrożonym. Jako pierwsi w Polsce zaopiekujemy się tym gatunkiem i będziemy go systematycznie dokarmiać.
Żenady
Miejsce 3
Spadek zaufania do policji
Pracownia IBRiS przeprowadziła badanie z którego wynika, że zaufanie do policji spadło o 20 pkt proc. 30 lat pracy różnych osób od dzielnicowego, funkcjonariuszy drogówki, policjantów z wydziałów kryminalnych, zespoły realizacyjne AT, komendantów i ministrów zostało zniweczone. Od momentu przejęcia sterów nad resortami siłowymi przez Jarosława Kaczyńskiego, policja stała się brutalniejsza. Jak pisała w tygodniu Gazeta Wyborcza, taka postawa funkcjonariuszy to pokazówka na polityczne zamówienie prezesa PiS. Ponowne odbudowywanie pozycji policji wśród obywateli zajmie lata, o ile nie dekadę.
Miejsce 2
Andrzej Gut-Mostowy
Stoki narciarskie miały być zamknięte, ale jednak przywrócono je do życia i mogą funkcjonować w reżimie sanitarnym. Według informacji medialnych, najbardziej zaangażowaną osobą w negocjacje z branżą narciarską był wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Zaszła przedziwna sytuacja związana z konfliktem interesów, bowiem okazało się, że Gut-Mostowy ma udziały w spółce prowadzącej ośrodek narciarski w Witowie.
Miejsce 1
Obrona Kaczyńskiego
Koalicja Obywatelska wspólnie z Lewicą złożyły wniosek o odwołanie Jarosława Kaczyńskiego z funkcji wicepremiera. Obie formacje obwiniają go za zaostrzenie sytuacji w kraju. Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło operację, mającą na celu niedopuszczenie do głosowania wniosku o wotum nieufności, podając wątpliwe argumenty prawne. Sejmowa debata nad Kaczyńskim nie mieści się w filozofii funkcjonowania Prawa i Sprawiedliwości. Do tego dochodzą obawy, że prezesowi PiS mogą puścić nerwy, ponieważ każda jego wiztyta w ciągu ostatniego miesiąca na mównicy sejmowej, kończyła się skandalicznymi słowami i nerwową atmosferą.
Antyżenady
Miejsce 3
Niskie notowania PiS
Dzisiaj trochę sondaży w zestawieniu, bowiem z punktu widzenia funkcjonowania państwa, zarówno spadek zaufania do policji, jak i stała obniżka formy sondażowej Prawa i Sprawiedliwości, są kwestiami kluczowymi w ostatnim tygodniu. W badaniu pracowni Kantar dla “Faktów” TVN i TVN24, PiS wraz z koalicjantami otrzymuje 27 proc. wskazań i ma tylko 2 pkt proc. przewagi nad Koalicją Obywatelską. Można już mówić o stałej tendencji spadkowej i pora zacząć zadawać pytanie, czy Zjednoczona Prawica ma nadal społeczny mandat do rządzenia.
Miejsce 2
Kontrola w NFZ
Szpital Narodowy coraz bardziej nie ma nic wspólnego ze Szpitalem Narodowym. Można za to znaleźć wspólny mianownik “Ściemy Narodowej” z instruktorem narciarstwa, handlarzem bronią czy trefnymi maseczkami z Chin. Robert Kropiwnicki i Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli kontrolę w NFZ – Idziemy do NFZ, żeby zapytać, z których pieniędzy jest opłacane funkcjonowanie Szpitala Narodowego, kto ustalał te zawyżone stawki, jak to będzie rozliczane – mówił na konferencji Robert Kropiwnicki.
Miejsce 1
Zawieszenie wsparcia dla policji
Rafał Trzaskowski przypomniał, że warszawski samorząd od lat wspiera policję w kwestiach sprzętowych oraz w dopłacaniu do ponadnormatywnych patroli policji. Prezydent Warszawy podkreślił, że współpraca z policją zawsze układała się bardzo dobrze i przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa w stolicy – Jeśli policjanci i kierownictwo stołecznej policji będzie się poddawało naciskom politycznym, to nie wyobrażam sobie innego rozwiązania jak zawieszenie wsparcia – zapowiedział Trzaskowski. Prodemokratyczny kandydat w wyborach prezydenckich, dał do zrozumienia, że inne samorządy mogą podjąć podobne decyzje.
Nie uciekniemy dzisiaj od policji. Wczoraj odbyły się manifestacje związane ze 102. rocznicą uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej, wchodzącej w skład Koalicji Obywatelskiej, dostała gazem po oczach. Okoliczności są identyczne, jak w przypadku Magdaleny Biejat z Lewicy. Obie panie pokazywały legitymacje poselskie, co chyba sprowokowało policję do użycia gazu pieprzowego. Niedziela jak i zapewne początek tygodnia uraczą nas policyjnymi tłumaczeniami. Jak uczy historia ostatniego miesiąca, będą to antypody logiki przeplatane absurdami.
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU