Po godzinach

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 55. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Na spotkaniu klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński straszył IV Rzeszą. W Radzie Medycznej przy premierze szykuje się bunt.

Żenady

Miejsce 3

Mejza nadal wiceministrem

Jarosław Kaczyński bardzo lubi odwoływać się do swojej wyższości moralnej nad pozostałymi uczestnikami życia politycznego. Uwielbia powtarzać, że jego partia stosuje niedoścignione standardy moralne. Już drugi tydzień trwa wyciek niewygodnych dla Łukasza Mejzy informacji. Niewygodnie to eufemizm, bo próba żerowania na nieuleczalnie chorych dzieciach jest obrzydliwa. Prawie milion złotych, jakie Łukasz Mejza otrzymał w ramach dotacji, a ich wydatkowanie budzi wątpliwości, wygląda jak drobnostka przy oferowaniu za 80 tys. dolarów nadziei dzieciom. Łukasz Mejza nadal okupuje stanowisko wiceministra sportu i nawet nie czuć wyraźnie w powietrzu, żeby miał zostać zdymisjonowany. Gdy media przez dwa miesiące pisały o rekonstrukcji rządu, Mateusz Morawiecki ani razu nie zajął w tej sprawie konkretnego stanowiska. Na dymisję Łukasza Mejzy również nie ma wpływu. Tak wygląda jego polityczna siła w obozie władzy.

Miejsce 2

Zjazd w Warszawie

Na zaproszenie Prawa i Sprawiedliwości do Warszawy zjechali liderzy nacjonalistycznych, eurosceptycznych i proputinowskich partii z Europy. Wśród gości znalazła się budząca największe kontrowersje liderka francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. W naszej ocenie największy sprzeciw powinien wywołać Santiago Abascal z hiszpańskiej partii Vox. To formacja z akcentami neofaszystowskimi, nawołująca do nienawiści. Oczywiście na miejscu zameldował się również PiS-owski sojusznik Viktor Orban. Z jednej strony Mateusz Morawiecki straszy rosyjsko-białoruską inwazją, z drugiej do Warszawy zapraszani są przedstawiciele prokremlowskiego nurtu. Za grosz nie ma tu logiki.

Miejsce 1

IV Rzesza

Jarosław Kaczyński w trakcie spotkania klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, postraszył Niemcami, stwierdzając, że chcą budować IV Rzeszę. Tak jak przy okazji zjazdu w Warszawie, tak i tutaj ciężko o logikę. W Niemczech to skrajnie nacjonalistyczna AfD odwołuje się do skojarzeń z II Wojną Światową. Do władzy w Niemczech dochodzą Socjaldemokraci, Zieloni oraz liberałowie z FDP. FDP i Zieloni nie patrzą przychylnie na Nord Stream 2, a więc mogą być tutaj potencjalnymi sojusznikami rządu w Warszawie.

Antyżenady

Miejsce 3

Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski wspólnie z włodarzami Pragi, Bratysławy i Budapesztu wystąpił na posiedzeniu podkomisji ds. europejskich w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu USA. Prezydent Warszawy powiedział, że PiS próbuje pisać historię na nowo i jako przykład podał wymazywanie z historii Lecha Wałęsy. Podkreślił, że Polska jest miejscem bitwy między wolnością a autorytaryzmem. Wspomniał o ataku PiS-u na wymiar sprawiedliwości, upolitycznieniu Trybunału Konstytucyjnego i kampanii nienawiści skierowanej wobec osób LGBT.

Miejsce 2

Pegasus

Polskie służby specjalne straciły prawo do korzystania z sytemu inwigilacji Pegasus. Polska została zaliczona do krajów autorytarnych, które kojarzą się z prześladowaniem i podsłuchiwaniem opozycji czy dziennikarzy. System jest przeznaczony do zwalczania terroryzmu oraz zorganizowanych grup przestępczych. Ponadto według ustaleń “Gazety Wyborczej”, Polsce nie odnowiono licencji na amerykański system NICE, służący do monitorowania mediów społecznościowych. Jak mówili rozmówcy gazety, jeszcze nigdy nie zdarzyło się, by Amerykanie odmówili współpracy w tym zakresie z jakimś państwem NATO.

Miejsce 1

Bunt Rady Medycznej

W tym tygodniu został wprowadzony tzw. alertowy pakiet obostrzeń. Pomijając już fakt, że ograniczanie liczby uczestników na ślubach i komuniach w grudniu jest śmiechem na sali, to wprowadzono restrykcje bez konsultacji z Radą Medyczną przy premierze. Wśród członków ciała doradczego premiera, panuje przekonanie, że “alertowy pakiet obostrzeń” jest bardziej zagrywką PR-owoą niż realnym działaniem. Gabinet Mateusza Morawieckiego do tej pory nic nie zrobił, żeby ograniczyć falę zagonów i zakażeń, a obostrzenia mają wywołać wśród obywateli przekonanie, że rząd czuwa i działa. Według nieoficjalnych informacji, w Radzie Medycznej narasta frustracja, która może się skończyć buntem i odejściem ekspertów. To byłoby najgłośniejsze wotum nieufności wobec działań, a raczej braku działań rządzących w walce z pandemią.

W środę i czwartek odbędzie się posiedzenie Sejmu, po którym posłanki i posłowie rozjadą się na święta do domów. Atmosfera prawdopodobnie nie do końca będzie świąteczna, ponieważ trwa spór o projekt ustawy pozwalający pracodawcom na sprawdzanie pracownika pod kątem zaszczepienia. Każda formacja będzie chciała, żeby to ich przekaz partyjny był przedmiotem rozmów przy świątecznych stołach. Dlatego można się spodziewać twardej postawy Konfederacji.

Jest duże prawdopodobieństwo, że Prawo i Sprawiedliwość wykona jakiś kontrowersyjny ruch, żeby zamulić przed świętami obywateli sprawami drugoplanowymi, bowiem obok szczepień i pandemii przy wigilijnych stołach na pewno pojawi się morderczy dla obozu rządzącego temat galopujących cen. Jeżeli nie będzie “wrzutki”, władza postawi na kilka mocnych akcentów związanych z pakietem antyinflacyjnym. Jeżeli wygra ten temat komunikacyjne, może z większym spokojem podchodzić do świątecznych tematów poruszanych przez Polaków.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie