Polityka i Społeczeństwo

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 39. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Elżbiecie Witek puściły nerwy na wiecu w Otyniu. Polska dostała ultimatum od Brukseli i rząd zaczyna mięknąć w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Żenady

Miejsce 3

Lech Kołakowski

Lista przebojów politycznych Lecha Kołakowskiego zaczęła się od zawieszenia w prawach członka partii, po postawieniu się Jarosławowi Kaczyńskiemu w sprawie forsowanej przez niego “Piątki dla zwierząt”. Później pożegnał się z Prawem i Sprawiedliwością i został posłem niezrzeszonym. W ostatnim czasie nastąpił zwrot w jego karierze i nagle wrócił do Prawa i Sprawiedliwości, a do tego zrzekł się uposażenia poselskiego i został posłem niezawodowym. To wzbudziło podejrzliwość dziennikarki “Newsweeka”, która zaczęła drążyć temat. Okazało się, że Lech Kołakowski wylądował na ciepłej posadzie w państwowym Banku Gospodarstwa Krajowego. Tak się kupuje ludzi.

Miejsce 2

Kukiz wsparł Czarnka

Prawo i Sprawiedliwość obroniło ministra edukacji Przemysława Czarnka, odrzucając tym samym wniosek Koalicji Obywatelskiej o jego odwołanie. Przeciw zagłosowało 236 posłanek i posłów. Wśród tych głosów znajduje się trzech posłów Kukiz’15 – Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk, a także troje niezrzeszonych: Monika Pawłowska, Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler.

Miejsce 1

Elżbieta Witek

– Jestem ciekawa, czy któryś z nich nie korzysta z emerytury w wieku 60 lub 65 lat, a może ktoś nie bierze 500 plus, może zrezygnował z 300 plus albo z darmowych leków dla seniorów. No nie, proszę państwa – biorą, bo jak mówią, że jak dają, to się bierze. Bez żadnych skrupułów bierzecie i narzekacie. To jest mało honorowe – wykrzyczała marszałek Elżbieta Witek na wiecu w Otyniu do grupy pikietujących. Te słowa przeszyły jak strzała opinię publiczną. Mirosław Oczkoś, ekspert od wizerunku, stwierdził, że Elżbiecie Witek puściły hamulce, bo do tej pory politycy PiS przemawiali w otoczeniu zwiezionych sympatyków. Idąc logiką marszałek Sejmu, rząd krytykuje Unię Europejską, więc może zrezygnowałby z funduszy europejskich?

Antyżenady

Miejsce 3

Kaczyński wezwany

Jarosław Kaczyński, piastujący funkcję wicepremiera ds. bezpieczeństwa, ogranicza się do wydawania pisemnych oświadczeń lub konferencji na których nie można zadawać pytań. To się może zmienić, bo sejmowa komisja obrony wezwała go przed swoje oblicze, w celu złożenia wyjaśnień na temat zakupu 250 czołgów M1A1 Abrams od Stanów Zjednoczonych. W Prawie i Sprawiedliwości chyba się wystraszyli, bo zaczęło się sprawdzanie, czy komisja jest odpowiednio umocowana do wezwania prezesa PiS przed swoje oblicze. Znając życie i metody PiS, zostanie znaleziony jakiś fragment przepisu, który będzie interpretowany pod wicepremiera ds. bezpieczeństwa, tak aby nie musiał się stawić przed komisją.

Miejsce 2

Tusk i Trzaskowski

W siedzibie Platformy Obywatelskiej doszło do spotkania pomiędzy Donaldem Tuskiem, Rafałem Trzaskowskim i Borysem Budką. Efektem rozmowy jest zawarte porozumienie między byłym premierem i prezydentem Warszawy. Panowie podzielili się rolami na scenie politycznej. Tusk ma być odpowiedzialny za zorganizowanie struktur partii oraz mobilizację dołów partyjnych, a Rafał Trzaskowski ma za zadanie zmobilizować samorządowców oraz młodych ludzi wokół PO. To najlepsza wiadomość w tym tygodniu dla całej opozycji, bowiem taki duet przy wsparciu Polski 2050 i PSL-u jest w stanie wyraźnie wygrać wybory z obozem rządzącym.

Miejsce 1

Ultimatum

Polska ma czas do połowy sierpnia na zastosowanie się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, nakazującego zamrożenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jeżeli tego nie zrobi, w trybie natychmiastowym będą naliczane kary, które mogą być pobierane np. z Funduszu Odbudowy. W przypadku kar, nie obowiązują żadne widełki finansowe. O dziwo nagle okazało się, że Izba Dyscyplinarna nie spełnia oczekiwań Mateusza Morawieckiego i “może należałoby dokonać przeglądu jej działania”. Zaczęło się jak zawsze: nie oddamy ani guzika. Kończy się też jak zawsze: wycofujemy się rakiem i szukamy winnych.

Nadchodzący tydzień będzie stał pod znakiem uderzenia przez obóz rządzący w rodziną Mariana Banasia. Można się spodziewać, że szef Najwyższej Izby Kontroli nie zostawi tej sprawy bez dalszego biegu. Banaś już zna ustalenia pokontrolne dotyczące Funduszu Sprawiedliwości, który jest rozdysponowany przez Zbigniewa Ziobrę i jego ludzi. Nieoficjalnie media informowały, że za pieniądze z tego funduszu kupiono system Pegasus do inwigilacji. Niejasności wokół Funduszu jest znacznie więcej i być może w tym tygodniu w mediach pojawią się przecieki z kontroli NIK.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego także będzie w nadchodzącym tygodniu tematem gorącym. Warszawa dostała od Brukseli ultimatum i ma do połowy sierpnia zamrozić działanie Izby. Jeżeli się do tego nie zastosuje, posypią się kary, które mogą by pobierane z Funduszu Odbudowy. Prof. Marcin Wiącek po wyborze na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, będzie kontynuował wizyty w mediach. Czekamy także na medale zdobyte na Igrzyskach Olimpijskich.

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie