Kończący się weekend zdefiniował cały tydzień. Donald Tusk wraca do kierowania PO. Na drugim biegunie był zamknięty dla mediów kongres PiS.
Żenady
Miejsce 3
Jacek Protasiewicz
Po wygranej Anglii z Niemcami na Euro 2020, Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów (UED) wchodzących w skład Koalicji Polskiej-PSL, dał upust swojej radości. Protasiewicz powiązał mecz i płaczące dziecko na trybunach ze swoimi przeżyciami na lotnisku we Frankfurcie. W 2014 roku ówczesny europoseł wdał się w awanturę z celnikami. Apogeum nastąpiło potem, gdy obraził dziennikarza Wirtualnej Polski nazywając go “idiotą”, z dziennikarzami Onet.pl nie chciał rozmawiać, bo “ich nie zna” i “nie będzie z nimi rozmawiał”. Dziennikarz “Faktu” został przez niego potraktowany “obcesowo i niekulturalnie”. Obraził go i odłożył słuchawkę. W PSL-u przypuszczają, że Protasiewicz nadużył alkoholu, ale nie mają zamiaru go dyscyplinować. Brak reakcji Ludowców jest gorszy niż zachowanie parlamentarzysty.
Miejsce 2
Afera mailowa
Rzekome maile z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka fruwają po Telegramie. W tym tygodniu okazało się, że naruszono także integralność niektórych poselskich skrzynek mailowych, w tym oczywiście należącej do Michała Dworczyka. Jednak coraz bardziej razi w oczy brak przejrzystych wyjaśnień ze strony rządu oraz samego pełnomocnika rządu ds. szczepień. Dworczyk miał w czwartek konferencję prasową na temat programu szczepień. Dziennikarze zniecierpliwieni brakiem jakichkolwiek informacji, zaczęli zadawać pytania na temat afery mailowej. Prowadząca konferencję prasową…zaczęła wyciszać dziennikarzy. Konferencje nadal odbywają się online. Środowisko dziennikarskie nie kryło oburzenia. Padły słowa o skandalicznym zachowaniu i porównania do kremlowskich praktyk.
Miejsce 1
Kongres PiS
Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało kongres… na który zakazano wstępu mediom. Nie wiadomo dlaczego tak postąpiono. Być może politycy partii władzy obawiali się po kongresie pytań o aferę mailową. Dopiero po wywarciu przez dziennikarzy presji w mediach społecznościowych, zdecydowano się na upublicznienie wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego. Przedziwne zachowanie formacji rządzącej sprawiło, że PiS przegrał w mediach społecznościowych weekendową bitwę na przemówienia.
Antyżenady
Miejsce 3
Dr. Paweł Grzesiowski
Główny Inspektor Sanitarny (GIS) Krzysztof Saczka skierował w kwietniu do Naczelnej Izby Lekarskiej pismo, w którym oskarżył dr. Pawła Grzesiowskiego m.in. o wprowadzanie opinii publicznej w błąd i “oczernianie instytucji państwowych”. W ubiegły poniedziałek ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw walki z COVID-19 poinformował, że postępowanie zostało umorzone na wniosek GIS przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, który nie stwierdził naruszenia Kodeksu Etyki Lekarskiej. Lekarz podziękował wszystkim, którzy go wspierali.
Miejsce 2
Kolejne odejścia z PiS
Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski powiedzieli “do widzenia” koleżankom i kolegom z klubu parlamentarnego PiS. Od dwóch tygodni są już na swoim i robią politykę pod szyldem “Wybór Polska”. Ich decyzja o odejściu może być katalizatorem dla innych członków klubu PiS. Mówi się nawet o 10 osobach obserwujących rozwój sytuacji. W tym tygodniu padły pierwsze nazwiska osób gotowych na rozwód z klubem. To Anna Maria Siarkowska i Sławomir Zawiślak. Prezes w Kaczyński zorganizował w tym tygodniu kuriozalną konferencję prasową, na której obwieścił urbi et orbi, że w szeregi klubowe wraca Lech Kołakowski. Nie wiadomo po co było to przedstawianie, bowiem PiS nawet z nowo-starym nabytkiem i tak nie ma większości w Sejmie.
Miejsce 1
Donald Tusk
Borys Budka złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego PO, a Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz z funkcji wiceszefów. Na miejsce ustępujących wiceprzewodniczących wybrani zostali Donald Tusk i Borys Budka. Od wczorajszego popołudnia Donald Tusk stoi na czele Platformy Obywatelskiej. Były premier wybiera się teraz w objazd po Polsce. W poniedziałek będzie z wizytą w woj. zachodniopomorskim. Z powrotem Donalda Tuska na krajowe podwórko wiązane są ogromne nadzieje.
Nadchodzący tydzień to będzie rozbieranie na czynniki pierwsze sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej i stanięcia na jej czele Donalda Tuska. Jego wyjazd w zachodniopomorskie może się wiązać z wyjściem do ludzi i rozmowami. Były szef Rady Europejskiej czuje się w takich sytuacjach jak ryba w wodzie. Z kolei po stronie PiS-owskiej nastąpiło na sobotnio-niedzielnym kongresie, pewnego rodzaju przyznanie się do nepotyzmu. Tak można odczytywać przyjętą uchwałę. Ona na pewno powróci wraz z pytaniami. Po przemówieniu Donalda Tuska można wywnioskować, że od poniedziałku polska polityka wraca do ostrej polaryzacji między PO i PiS-em.
Być może w śladowych ilościach pojawią się informacje o szóstym okrążeniu w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Tu raczej nie powinno być sensacji, bo prof. Marcin Wiącek otrzymał poparcie ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Pytaniem pozostaje tylko to, czy w tym przypadku nie doszło do dealu między PSL-em i PiS-em. Na zatwierdzenie w Senacie czeka PiS-owski szef IPN-u.
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU