Polityka i Społeczeństwo

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 35. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Prawo i Sprawiedliwość formalnie straciło większość w Sejmie po odejściu trzech posłów. W mailach Dworczyka zaczynają się pojawiać wrażliwe informacje.

Żenady

Miejsce 3

Lockdown

Minister zdrowia Adam Niedzielski i Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień, biorą pod uwagę wprowadzenie lockdownu. Jest to spowodowane tym, że szczepienia hamują i nie ma pewności czy społeczeństwo nabierze zbiorową odporność. Oczywiście nie mają sobie nic do zarzucenia w tej sprawie. Winni są obywatele. Gdy Andrzej Duda wygłaszał antyszczepionkowe tyrady, reakcja ministra zdrowia nie miała nic wspólnego ze stanowczością, a powinien uderzyć pięścią w stół. Sprzyjające władzy tygodniki, podważają sens szczepień. Tu także nie było rządowej kontry. Nie było żadnej porządnej kampanii, pokazującej korzyści płynące z przyjęcia wakcyny. Wychodzi na to, że w tym całym bałaganie szczepiennym, na najbardziej poszkodowanych wyjdą osoby zaszczepione, jeśli rząd zaordynuje lockdown. Wtedy mogą zacząć padać pytania – po co się zaszczepiłem jeżeli ponownie, i nie własnej winy, mam paść ofiarą blokady ekonomicznej państwa? Rząd powinien jasno powiedzieć, że obostrzenia będą nakładanie na niezaszczepionych.

Miejsce 2

Koncesja dla TVN24

TVN24 od roku czeka na przyznanie nowej koncesji, która kończy się we wrześniu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) do tej pory nie podjęła jeszcze decyzji i jakaś dziwna gra zaczyna się odbywać wokół praw do nadawania. Wygląda na to, że poszukuje się furtki, żeby nie przyznać stacji koncesji. Grupa Discovery ma awaryjne scenariusze. Jednym z nich jest przejście na koncesję TVN24BiS (Biznes i Świat), która jest ważna do 2027 r. Rozwiązaniem branym pod uwagę jest przejście na licencję innego kraju UE, co pozwala dalej nadawać legalnie w Polsce. Kilka kanałów Grupy Discovery ma koncesje satelitarne wydane przez regulatora z Holandii.

Miejsce 1

Maile Dworczyka

W rzekomych mailach wykradzionych z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka, zaczynają się pojawiać informacje, które powinny być objęte klauzulami tajności. To już nie jest radosna korespondencja o posiłkach dla funkcjonariuszy SOP czy o odsunięciu od kampanii wyborczej Przemysława Czarnka. Płk. Krzysztof Gaj przesyłał ministrowi informacje o systemie obrony powietrznej krótkiego zasięgu o kryptonimie “Narew”. Najbardziej wrażliwe informacje dotyczyły pocisków przeciwpancernych znajdujących się na wyposażeniu oraz tych, które wojsko zamierza kupić. Jest także mail na temat sytuacji, w jakiej znajduje się Mesko – strategiczna firma zbrojeniowa produkująca różnego typu amunicję dla wojska. Z treści wiadomości można było się dowiedzieć, że ma ona problemy z produkcją amunicji, brakiem surowców, kiepską jakością sprzętu i bałaganem. Płk. Gaj został zdymisjonowany, a Michał Dworczyk nadal nie ma sobie nic do zarzucenia.

Antyżenady

Miejsce 3

Kardynał Dziwisz

Watykan pokazuje, że bardzo poważnie podchodzi do rzekomych zaniedbań kardynała Stanisława Dziwisza, dotyczących wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. Doszło do pierwszych przesłuchań duchownych, które prowadził kardynał Angelo Bagnasco. Co ciekawe, krakowska kuria nie wiedziała o przesłuchaniu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Pytania zadane Isakowiczowi-Zaleskiemu dotyczyły głównie kardynała Stanisława Dziwisza, choć zdaniem duchownego watykańska komisja będzie badać nie tylko sprawę byłego krakowskiego metropolity.

Miejsce 2

Pieniądze za praworządność

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Maria Sassoli, wysłał pismo do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Europarlament wzywa w nim KE do szybkiej reakcji na poważne naruszenia zasad praworządności w państwach członkowskich, które powodują zagrożenie dla sprawiedliwego, zgodnego z prawem i bezstronnego podziału środków UE. Parlament Europejski domaga się zastosowania zasady “pieniądze za praworządność” bez czekania na orzeczenie TSUE w tej sprawie. Polska i Węgry w marcu złożyły skargę do Trybunału na tzw. mechanizm warunkowości w budżecie UE. Procedura przed TSUE ma trwać około dwóch lat i przez ten czas, przede wszystkim Viktor Orban, miał mieć święty spokój przed wyborami, które odbędą się na Węgrzech w przyszłym roku.

Miejsce 1

PiS traci większość

To była największa bomba w tym tygodniu. Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski opuścili klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. – Postanowiliśmy opuścić klub PiS i powołać własne niezależne koło parlamentarne pod nazwą Wybór Polska – powiedział Zbigniew Girzyński. Tym samym Prawo i Sprawiedliwość formalnie straciło większość w Sejmie, bowiem na papierze posiada 229 głosów, a większość parlamentarną zapewnia 231 szabel. Prawda jest taka, że nie chodzi tu o żadne dobro Polski, czy sprzeciw wobec niektórych rozwiązań z “Polskiego ładu”. Państwo mają świadomość, że ta władza gnije i przyszykowali sobie szalupkę, na której będą starali się dobić do większego okrętu, zapewniającego miejsce na listach wyborczych i być może ponowny wybór.

W tym tygodniu wybuchł konflikt dyplomatyczny z Izraelem. Stało się to po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którą m.in. po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Nowe prawo zamyka sprawę tzw. dzikiej reprywatyzacji, ale także blokuje możliwość dochodzenia roszczeń za utracone mienie. Ambasada Izraela w Polsce opublikowała oświadczenie, oceniając, że zmiana w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę. W przyszłym tygodniu będzie dalszy ciąg dyplomatycznych szturchańców. Być może do gry bardziej intensywnie wejdą Stany Zjednoczone.

Do wycieku kolejnych maili z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka już zdążyliśmy się przyzwyczaić. Wygląda na to, że ten serial będzie trwał przez całe wakacje, a być może nawet na Boże Narodzenie będziemy czytali o korespondencji między urzędnikami państwowymi. W zgodnej opinii specjalistów, to co się teraz dzieje, jest wierzchołkiem góry lodowej. W nadchodzącym tygodniu powinno się rozpocząć szóste okrążenie wokół wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Nieoficjalnie wiadomo, że kandydatem opozycji będzie ponownie prof. Marcin Wiącek. Czekamy na figuranta Zjednoczonej Prawicy. Być może go nie będzie.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie