Polityka i Społeczeństwo

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 33. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

W tym tygodniu nazwisko Szydło przewijało się w mediach dość intensywnie i to w złym kontekście. Opozycja ma objawy zjednoczeniowe. Pewnie chwilowe.

Żenady

Miejsce 3

Mateusz Morawiecki

Początek tygodnia obfitował w informacje o polsko-czeskich stosunkach. Po tym jak okazało się, że polska dyplomacja zawaliła sprawę kopalni Turów, premier Mateusz Morawiecki potrzebował szybkiego sukcesu. Na konferencji prasowej po szczycie Rady Europejskiej poinformował, że rozmawiał z Andrejem Babiszem, premierem Czech, a ten zgodził się na wycofanie wniosku do TSUE ws. wydobycia węgla w kopalni Turów. Po paru godzinach okazało się, że Czesi nie mają zamiaru się z niczego wycofywać do momentu podpisania umowy, która przewiduje inwestycje na kwotę 40 mln euro. Zrobiło się niezręcznie, a rzecznik rządu powiedział, że doszło do “przeinaczenia medialnego”. Nie było żadnego “przeinaczenia” tylko szef rządu chciał ogłosić sukces, ale w finale poległ.

Miejsce 2

Beata Szydło 

To był zły tydzień dla Beaty Szydło. Najpierw okazało się, że inwestycja którą firmowała jak szefowa rządu, została wstrzymana. Szyb “Grzegorz” w Jaworznie miał dać nowe miejsca pracy, ale Tauron po czterech latach wycofał się z budowy. To był wstęp do prawdziwego wstrząsu. Była premier przygotowała raport o starzeniu się unijnych społeczeństw. Socjaldemokratom (S&D), którzy są drugą siłą polityczną w Parlamencie Europejskim, nie przypadł do gustu i zgłosili do niego 579 poprawek. Znaczną większością głosów przeszły poprawki mówiące o prawach kobiet, gender i prawach reprodukcyjnych kobiet. Beata Szydło… musiała wstrzymać się od głosu, bowiem raport zmienił kształt i był w kontrze do linii prezentowanej przez Prawo i Sprawiedliwość.

Miejsce 1

Głosowanie w Senacie

Opozycja przez trzy tygodnie budowała atmosferę wokół preambuły, która miała być dodana do ustawy ratyfikacyjnej. Preambuła zobowiązywała rząd do wydatkowania środków zgodnie z zasadami sprawiedliwości, transparentności i praworządności. Operacja preambułowa zakończyła się wtopą. Senator Aleksander Pociej pomylił się i zagłosował “przeciw”, a senator Leszek Czarnobaj miał problemy z połączeniem. Co ciekawe, gdyby senator Pociej w ogóle nie głosował, opozycja wygrałaby to głosowanie.

Antyżenady

Miejsce 3

Watykan

Według ustaleń “Rzeczpospolitej”, polscy biskupi zostali w trybie pilnym wezwani do Watykanu. Według źródeł dziennika, informacja o przyjeździe polskich biskupów pojawiła się krótko po tym, jak u papieża był nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio. Według wszystkich znaków na niebie i ziemi, Watykan ma dość zgłoszeń wskazujących na zaniedbania biskupów przy wyjaśnianiu spraw dotyczących pedofilii. Rzecznik Konferencji Episkopatku Polski bagatelizował wydźwięk artykułu i poddawał w wątpliwość źródła gazety. Wtedy nastąpiło BUM! Watykan ukarał biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego. To pokłosie sprawy związanej z tuszowaniem pedofilii wśród duchownych.

Miejsce 2

Najwyższa Izba Kontroli

Najwyższa Izba Kontroli postanowiła jednak zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa jego kancelarii Michała Dworczyka, Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA, oraz Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych. Zawiadomienia mają związek z przygotowywaniem wyborów kopertowych, które się nie odbyły. Wewnątrz obozu władzy rozpoczyna się wielka rozgrywka.

Miejsce 1

Zjednoczona opozycja

Doktor nauk prawnych Marcin Wiącek został wspólnym kandydatem opozycji i Porozumienia Jarosława Gowina. Pod jego kandydaturą podpisał się również poseł PiS Zbigniew Girzyński. – Jestem zaszczycony, że moją osobą zainteresowało się tak szerokie grono. Nigdy nie podejmowałem żadnej aktywności innej niż naukowa – mówił na konferencji prasowej dr Wiącek. Opozycja się zjednoczyła ale pewnie na chwilę. Już na jesieni będą głosowane ustawy związane z “Polskim ładem”. Już dzisiaj partia władzy wie, że w wielu punktach może liczyć na Lewicę.

Szczepienia i szczepionki znikły trochę z pola widzenia, ale tak jak w tym tygodniu, tak i w przyszłym będzie mowa o brakującej wakcynie w punktach szczepień. Rozgrywka wokół stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich będzie nabierała rumieńców. W tej sprawie dużo zależy od Konfederacji. Na razie Zbigniew Ziobro broni Mateusza Morawieckiego, ale prokuratura zaczyna się coraz bardziej intensywnie kręcić wokół zakupu respiratorów. Od poniedziałku wchodzimy na wyższe obroty związane z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie