Państwowa Komisja Wyborcza może odrzucić sprawozdanie finansowe partii Szymona Hołowni. Finansowanie działalności politycznej byłego gwiazdora TVN może być sprzeczne z ustawą o partiach politycznych.
Wokół Szymona Hołowni skupionych jest kilka podmiotów. Są to: Partia Polska 2050, której prezesem jest Michał Kobosko, Stowarzyszenie Polska 2050 (prezes Szymon Hołownia), Fundacja Polska Od Nowa (prezes Kobosko) i Sklep Polska 2050 (właściciel Polska Od Nowa). I to właśnie sklep jest kluczowy w tej sprawie.
– Dochód ze sprzedaży wspiera nasz ruch Polska 2050. Dzięki pozyskanym środkom, będziemy mogli realizować nasze postulaty i działać na rzecz Polski i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego – możemy przeczytać na stronie Sklepu Polska 2050.
Właścicielem sklepu jest Fundacja Polska Od Nowa, której szefem jest Michał Kobosko, a w Radzie Fundacji zasiada Szymon Hołownia. Kobosko jest też przewodniczącym partii Polska 2050 Szymona Hołowni.
Asortymentem sklepu są torby, kosmetyczki i piórniki wyprodukowane z bilboardów Szymona Hołowni wykorzystywanych w ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej. Ewidentnie jest to więc marketing polityczny i to niezależnie od tego czy dochód ze sprzedaży gadżetów ostatecznie będzie przeznaczony na finansowanie partii Hołowni. Aby PKW stwierdziła złamanie prawa, nie musi dochodzić do przepływów finansowych między podmiotami. Najistotniejsze są tzw. „wartości niepieniężne”, a tym właśnie jest darmowa promocja przez osobę prawną.
Państwowa Komisja Wyborcza może jednak nie zauważyć problemu, ponieważ na stronie sklepu mowa jest o wspieraniu ruchu, a nie partii. Nie ulega wątpliwości, że postulaty „ruchu” i „partii” są tożsame – wygląda to więc na obejście przepisów.
TREŚĆ USTAWY:
Naruszenie zasad finansowania partii
Kto:
1) przeznacza majątek partii politycznej na cele inne niż określone w art. 24 majątek partii politycznych ust. 2,
2) w imieniu partii politycznej prowadzi działalność gospodarczą z naruszeniem przepisu art. 24 majątek partii politycznych ust. 3,
3) przekazuje partii politycznej albo przyjmuje w imieniu partii politycznej środki finansowe lub wartości niepieniężne z naruszeniem przepisów art. 25 źródła i warunki finansowania partii politycznej,
4) dokonuje czynności skutkującej zmniejszeniem wartości zobowiązań partii politycznej będąc osobą inną aniżeli wymieniona w art. 25 źródła i warunki finansowania partii politycznej ust. 1 i art. 25a poręczenie kredytu bankowego na cele statutowe ust. 1 lub z naruszeniem limitu wpłat, o którym mowa w art. 25 źródła i warunki finansowania partii politycznej ust. 4, podlega grzywnie od 1.000 do 100.000 złotych.
Takie naruszenie ustawy byłoby przestępstwem popełnionym zarówno przez dającego – sklep, jak i przyjmującego – partię.
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU