Po godzinach

Głodowa emerytura to nie koniec świata! Są kraje, gdzie wystarczy na życie jak w Madrycie

fot. Shutterstock/ver0nicka

Wizja głodowej emerytury, która nie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, spędza sen z powiek dziesiątkom, jeśli nie setkom polskich emerytów. Ostatnie dane pokazują, że po zmianie wieku emerytalnego i przywróceniu go do wersji 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, zwłaszcza nasze babcie często będą musiały zmierzyć się z funkcjonowaniem za mniej niż 2 tysiące złotych miesięcznie. Okazuje się jednak, że choć w Polsce (która, jak ostatnio mówił Jarosław Kaczyński, w końcu została zaliczona do krajów rozwiniętych) to zadanie może być bardzo trudne, są na świecie kraje, w których równowartość w lokalnej walucie polskiej emerytury może pozwolić na godne funkcjonowanie, a czasem wręcz życie na w miarę wystawnym poziomie. Kilka dni temu opublikowano listę 8 najlepszych państw do zamieszkania na emeryturze, bazując na raporcie portalu Skyskanner. Kraje to być może nieco egzotyczne ale być może znajdą się w Polsce emeryci, którzy z takiej oferty skorzystają:

(fot. Shutterstock/Kelvin Foo)

Malezja

Malezja to fascynujący kraj w Azji Południowo-Wschodniej, zajmujący Półwysep Malajski i częściowo wyspę Borneo. Jest to jeszcze dość egzotyczny kierunek z punktu widzenia Polaka, ale warto poznać go lepiej, bo ma wiele do zaoferowania. W latach 90-tych Malezja była uważana za jednego z “gospodarczych tygrysów Europy”, co widać szczególnie w supernowoczesnym centrum stolicy, Kuala Lumpur. Kraj cieszy się dobrą oceną opieki zdrowotnej, co ważne z punktu widzenia emeryta. Malaje to z definicji muzułmanie, ale panuje tu wzajemne poszanowanie odmienności religijnej. Mieszkańcy są otwarci, klimat równikowy z odświeżającą porą deszczową i mnóstwo skarbów natury i kultury czekających na odkrycie. Zapierające dech w piersiach lasy deszczowe Borneo, sierociniec orangutanów w Sepilok, rafy koralowe w Sipadan, zakupy w KLLC i międzynarodowa kuchnia – to tylko niektóre atrakcje, które można odkrywać na emeryturze. Oczywiście, koszty życia są tu średnio niższe niż w Polsce, dlatego przeprowadzka tutaj jest wykonalna.

Nikaragua

(fot. Shutterstock/Jason Wells)

Nikaragua brzmi jak koniec świata, ale warto ją poważnie rozważyć, jeśli planujesz wyprowadzić się z Polski na emeryturę. Ceny mieszkań są tu aż o połowę niższe, tanie jest też życie codziennie, jedzenie i inne produkty, polska emerytura jest tu więc po prostu więcej warta. Kraj ten wyróżnia się pod kątem jakości środowiska naturalnego, dość wysoko również ocenia się tutejszą opiekę zdrowotną. Gigantycznym plusem Nikaragui jest jej położenie – od zachodu cieszy się 320 kilometrami wybrzeża nad Oceanem Spokojnym, od wschodu 480 kilometrami granicy z Morzem Karaibskim. Piękna, postkolonialna architektura, wulkany, plaże i rajskie wyspy – tu można spędzać jesień życia.

Portugalia

(fot. Shutterstock/ver0nicka)

Portugalia to jedno z państw w Europie Zachodniej, w którym notuje się porównywalne zarobki i koszty życia co w Polsce. Nie jest to na pewno najtańszy kierunek do życia na emeryturze, ale jeśli masz oszczędności, a chcesz być dość blisko Polski, warto rozważyć Portugalię. Poza wysokim poziomem infrastruktury i podobną (bo europejską) kulturą, możesz się tu spodziewać spokoju, dużo słońca i pięknej przyrody. W Portugalii można też dobrze zjeść i zaspokajać potrzeby estetyczne podczas koncertów fado, a w miastach, wielu dostępnych tu wydarzeń artystycznych.

Ekwador

(fot. Shutterstock/Fotos593)

Stosunkowo niedroga ziemia i niskie ceny wynajmu to jedne z głównych zalet Ekwadoru jako kierunku do przeprowadzki na emeryturę. Równikowy klimat pozwoli Ci wygrzać kości, a gdy zmęczy Cię upał, możesz uciec w chłodniejsze Andy. Na terenie wzniesień Kordyliery Zachodniej znajdziesz Park Narodowy Cajas, obejmujący ponad dwieście malowniczych jezior pochodzenia polodowcowego. Wielokulturowa stolica Quito czy fascynujące Wyspy Galapagos to inne miejsca, które można odkrywać podczas emerytury w Ekwadorze.

Tajlandia

(fot. Shutterstock/saiko3p

Choć Tajlandia to już mocno wyeksploatowany pod względem turystycznym kierunek, koszty życia nadal są tu dużo niższe niż w Polsce. Popularność Tajlandii ma swoje zalety – mieszkańcy są przyzwyczajeni do podróżnych spoza Azji i przyjaźnie do nich nastawieni. Tajlandia to rajskie plaże, fascynujące świątynie i przepyszne jedzenie. Odważ się zamieszkać w domku na plaży po drugiej stronie globu. Wnuki na pewno chętnie będą Cię w nim odwiedzać.

Czarnogóra

(fot. Shutterstock/Olena Z

To jedno z nielicznych europejskich państw, w których jest cieplej niż w Polsce, a jednocześnie koszty życia są niższe. Wybrzeże Morza Adriatyckiego to naprawdę przyjemne miejsce na odpoczynek na emeryturze. Bałkańska gościnność i doskonała kuchnia to inne mocne argumenty za rozważeniem tego kierunku.

Kolumbia

(f0t. Shutterstock/Matyas Rehak

Kolumbia w ostatnich latach pnie się w górę rankingów określających rozwój gospodarczy i poziom życia. Przede wszystkim wysoko oceniane są opieka zdrowotna i jakość środowiska naturalnego, dzięki temu starsze osoby mogą czuć się bezpiecznie, zdrowo i korzystać z wolnego czasu. Koszty życia są w tym południowo-amerykańskim kraju średnio o 20-30 procent niższe niż w Polsce (porównanie cen w stolicach). Skyscanner przypomina, że Kolumbia leży nad Morzem Karaibskim – to oznacza dostęp do cudownych plaż i czystej, turkusowej wody. Poza odpoczynkiem nad wodą można tu odkrywać wspaniałe parki narodowe jak Cañon Del Río Claro czy Tayrona.

Filipiny

(fot. Shutterstock/icemanphotos

Poza ciepłym klimatem i wspaniałą przyrodą, jedną z największych zalet Filipin są bardzo niskie koszty utrzymania. Są one kilka razy niższe niż w Polsce, więc polska emerytura zyskuje tu na wartości. Dzięki temu, żyjąc tu można pozwolić sobie na prywatną opiekę medyczną. Państwowa może być na bardzo różnym poziomie – w większych miastach na zachodnim, we wsiach na bardzo niskim. Filipiny to cudowni ludzie i przepiękna przyroda. Dla wielu osób znaczenie może mieć także fakt, że to kraj w osiemdziesięciu procentach katolicki.

Inne urokliwe zakątki

Jeszcze kilka lat temu w gronie krajów, do których polscy emeryci mogliby wyjechać na zasłużoną emeryturę wymieniano także Kostarykę i Dominikanę. Zresztą wiele krajów Ameryki Środkowej oferuje niezwykle urocze zakątki, życie pozbawione zmartwień przy stosunkowo niewielkich, jak na polskie świadczenie emerytalne kosztach. Władza ostatnio przestała ukrywać, że do obywateli, którzy mają wobec niej wygórowane oczekiwania najchętniej odpowiedzieliby “Niech jadą”. Skoro mogli tak powiedzieć do młodych lekarzy, to dlaczego nie mieliby tego samego sformułowania użyć również do “roszczeniowo nastawionych” emerytów?

Źródło: DGP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie