Złe wieści z Afryki. W Botswanie wykryto nowy wariant koronawirusa, którego budowa budzi niepokój naukowców.
Nowy wariant, B.1.1529, został odkryty w Botswanie 11 listopada. Kilka dni później jego obecność odkryto w organizmie pacjenta w RPA. Zakażenie wariantem B1.1.529 stwierdzono też w Hongkongu – u osoby, która wróciła z RPA. W ostatnich dniach nowy wariant gwałtownie rozprzestrzenił się po Republice Południowej Afryki. Potwierdzono już ponad 50 zakażeń nową mutacją koronawirusa. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że KE zaproponuje państwom członkowskim zablokowanie lotów z południowej Afryki w obawie przed rozprzestrzenieniem się nowego wariantu.
The @EU_Commission will propose, in close coordination with Member States, to activate the emergency brake to stop air travel from the southern African region due to the variant of concern B.1.1.529.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 26, 2021
Co wiemy o wariancie B.1.1.529? Jest dopiero badany, ale już wzbudza niepokój naukowców.
– Ogromna liczba kolców wirusa sugeruje, że nowy szczep może stanowić poważny problem – stwierdził dr Tom Peacock z Imperial Colleague of London. – B.1.1529 może omijać większość znanych przeciwciał monoklonalnych, co oznacza potencjał tego wirusa do wywoływania nowych epidemii na całym świecie, dzięki wymykaniu się mechanizmom obronnym organizmu – dodał.
Lekarka Karolina Pyziak-Kowalska ostrzega przed nowym wariantem na Twitterze. Podkreśla, że B.1.1.529 zdaje się bardzo szybko rozprzestrzeniać.
– W mniej niż 2 tygodnie zdominował wszystkie infekcje po niszczycielskiej fali Delta w RPA (nowy wariant w na niebiesko, obecnie na 75% ostatnich genomów, wydaje się, że wkrótce osiągnie 100%) – napisała dr Pyziak-Kowalska. – Nie wiemy jeszcze na pewno, ale wygląda na to, że B.1.1.529 może być bardziej zakaźny i wymykać się odporności –dodała.
2/2
Wariant B.1.1.529 wydaje się rozprzestrzeniać bardzo szybko! W mniej niż 2 tygodnie zdominował wszystkie infekcje po niszczycielskiej fali Delta w RPA (nowy wariant w na niebiesko, obecnie na 75% ostatnich genomów, wydaje się, że wkrótce osiągnie 100%) pic.twitter.com/heF8a7dp5l— Karolina Pyziak-Kowalska (@doktor_pyziak) November 25, 2021
Wygląda więc na to, że walka z pandemią koronawirusa jeszcze potrwa. Prognozy WHO przewidują śmierć, że do 1 marca 2022 z powodu COVID-19 umrze 2,2 mln osób.
Źródło: RMF FM
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU