Polityka i Społeczeństwo

Fatalne skutki zakazu handlu w niedziele. Obraz katastrofy widać w liczbach

Prawo i Sprawiedliwość przyjęło za strategiczne hasło na swoje sztandary forsowany przez “Solidarność” zakaz handlu w niedziele. Ten miał w myśl narracji rządzących nie tylko zwrócić niedziele rodzinom, ale także wyrównać szanse w istnej walce Dawida z Goliatem, czyli starciu małych sklepów z potężnymi sieciówkami. Jednak, jak to często bywa, oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością, a prawda radykalnie odbiega od obietnic obozu władzy.

Małe sklepy stały się bowiem największą ofiarą nowego prawa. Ich obroty paradoksalnie zamiast w wyniku zamknięcia konkurencji rosnąć, zaczęły spadać. Polacy przyzwyczaili się do zakazu handlu, przez co klienci zniknęli w niedzielę nawet z otwartych małych sklepów. Zmniejszenie obrotów potrafi sięgać w tym dniu 70-80%. To olbrzymi cios w branżę. Jakby tego było mało,duże sklepy odpowiedziały na ustawę licznymi promocjami, przez co przejęły przesunięty z niedzieli ruch w inne dni tygodnia, co dopełnia obraz rosnących nierówności między podmiotami. Jest tak źle, że z danych zebranych dla „Rzeczpospolitej” przez firmę doradczą Euromonitor International wynika, że w tym roku rynek handlowy skurczy się w sumie o ok. 3,4 tys. placówek. W tym samym czasie jednak tych małych, tradycyjnych sklepów ma zniknąć aż 5,2 tys. Jak to możliwe? Kiedy jedni tracą, inni zyskują, w tym roku ma powstać równocześnie 1,8 tys. nowych dyskontów i hipermarketów.

Obraz katastrofy widać w liczbach. Kiedy wartość handlu spożywczego ma według prognoz wzrosnąć o nieco ponad 3 proc, to małe sklepy nie tylko nic z tego wzrostu nie uszczkną, a nawet więcej – stracą 6,4 proc. z dotychczasowej sprzedaży. Tak złe prognozy wynikają w znacznej mierze z zeszłorocznych danych. W listopadzie czy październiku 2018 r., mimo fenomenalnego wzrostu gospodarczego, obroty małych sklepów wzrosły o 4–5 proc., podczas gdy rok wcześniej wzrost był dwukrotnie szybszy.

Tym samym właściciele małych sklepów mogą poczuć się rozczarowani obietnicami składanymi przez obóz rządzący. Tak długo obiecywana ulga nie nadeszła, a nieprzewidziane konsekwencje ustawy okazały się odwrotne od zamierzonych. Nie dziwi to w przypadku kolejnej już w tej kadencji pozbawionej gruntownych konsultacji społecznych i analiz legislacji. Jednak mimo że stawką jest los tysięcy firm, to nikt nie poczuwa się do wzięcia odpowiedzialności za fatalne decyzje. Na tym polega piekło polityki, gdzie grupa ludzi, którym na danej sprawie nie zależy, decyduje o losie ludzi – bez jakiegokolwiek poczucia odpowiedzialności. Skutki takiej formy działania są jednak z góry łatwe do przewidzenia.

Źródło: rp.pl

fot. flickr/Sejm RP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie