Rząd wystąpił do Andrzeja Dudy z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie terenu przygranicznego z Białorusią. Wiemy, co postanowił w tej sprawie prezydent.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformowali, że Rada Ministrów złożyła do prezydenta wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie 115 miejscowości województwa podlaskiego oraz 68 miejscowości województwa lubelskiego. Ma to związek z napiętą sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie po stronie białoruskiej koczuje grupa imigrantów. Polska straż graniczna i wojsko uniemożliwia im przejście na polską stronę.
– Analizujemy uchwałę podjętą przez Radę Ministrów ws. wprowadzenia stanu wyjątkowego w pasie granicznym. Mojej decyzji proszę spodziewać się w najbliższym czasie – mówił we wtorek prezydent.
Jak dowiedziało się RMF FM, Duda zdecydował, że podpisze rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Nie stanie się to jednak dziś, w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Prezydent ma złożyć swój podpis w czwartek, a następnie od razu wyśle dokument do Sejmu. Ryszard Terlecki sugerował, że Sejm zajmie się sprawą już w najbliższy piątek lub w poniedziałek. Zgodnie z Konstytucją, Sejm musi „niezwłocznie rozpatrzeć rozporządzenie Prezydenta”. Może je uchylić bezwględna większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jak stan wyjątkowy będzie wyglądał w praktyce? Na terenach nim objętym zostanie zawieszone prawo do organizacji zgromadzeń i imprez masowych. Mieszkańcy będą musieli mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. Wstęp na teren objęty stanem wyjątkowym będą miały tylko osoby tam mieszkające lub pracujące.
Źródło: RMF FM
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU