Polityka i Społeczeństwo

Duda apeluje, by bogaci nie pobierali 500+. Badanie zdradza, co na ten temat sądzą Polacy

Flickr.com/Senat RP

Andrzej Duda zapewnia w swojej kampanii, że „obroni Polskę Plus”. Z drugiej strony apeluje, by najbogatsi, którzy nie potrzebują świadczenia 500+, nie pobierali go. Co na ten temat sądzą Polacy?

Prezydent Andrzej Duda zasugerował na antenie Polsat News, by najlepiej zarabiający obywatele zrezygnowali na pewien czas z pobierania świadczenia 500+. Miałby być to wyraz solidarności w czasie kryzysu gospodarczego, wywołanego pandemią. Jednocześnie prezydent zaznaczył stanowczo, że nie chodzi o odebranie świadczenia. Był to po prostu apel do najbogatszych.

Jaki jest próg bogactwa, po przekroczeniu którego wypadałoby zrzec się 500+ – tego prezydent nie doprecyzował. Zapewne pozostawił tę decyzję w gestii każdego obywatela.

Portal Money.pl postanowił więc sprawdzić, co Polacy sądzą o słowach Andrzeja Dudy. Jak się okazuje, dotarły one  do 53 procent wyborców PiS i jednej trzeciej sympatyków KO. Czy uznają apel za słuszny? Tu głosy rozdzielają się po równo. Pomysł popiera 43 procent badanych, drugie 43 uważa, że nie jest on dobry. Najwięcej zwolenników jest wśród wyborców PiS – to aż 60 procent. Z kolei wśród głosujących na KO apel prezydenta popiera zaledwie 31 procent.

Co jednak ciekawe, poparcie nie pokrywa się z gotowością zrezygnowania ze świadczenia. Jak wynika z badania, znaczna większość Polaków nie czuje się na tyle bogata, by zrzec się należnego dodatku. Okazuje się, że aż 79 procent badanych nie planuje rezygnacji z 500+, w tym aż 61 procent „zdecydowanie” tego nie zrobi. Tylko 10 procent Polaków uważa, że jest w na tyle dobrej sytuacji materialnej, że poradzi sobie jakiś czas bez dodatkowej gotówki. Jednak tylko 4 procent deklaruje, że „zdecydowanie” by tak postąpiło.

Co ciekawe, jak wyliczyło Money.pl, oszczędności dla budżetu byłby znacznie większe, gdyby rząd nie zrezygnował z kryterium dochodowego przy przyznawaniu 500+. Wówczas zaoszczędziłby około 15-17 mld złotych rocznie. Na dobrowolnych rezygnacjach w budżecie zostałoby, według szacunków Money.pl, około 6-8 miliardów złotych.

Źródło: Money.pl

Źródło: Money.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie