Polityka i Społeczeństwo

Dr Tomasz Dzieciątkowski: Przestaliśmy traktować pandemię poważnie [WYWIAD]

Czy mogą być problemy z dostępnością szczepionki?

Nie wiem. To zależy od tego ile szczepionek znajdzie się na rynku. Do tej pory do ostatniej fazy badań klinicznych przeszło tylko 10 preparatów, które mogą zostać dopuszczone na rynek. Co do dostępności to zależy ile zostanie szczepionek zarejestrowanych.

Światowe media donoszą o nowatorskim sposobie leczenia Covid-19 zastosowanym w przypadku prezydenta USA. Co Pan sądzi o kuracji Donalda Trumpa?

Na ten temat nie będę się wypowiadał, gdyż są to na razie doniesienia medialne, które nie są w naukowy sposób potwierdzone. Stosowanie leku przeciwwirusowego jakim jest remdesivir ma rekomendacje. Natomiast terapia z użyciem przeciwciał jest tylko i wyłącznie spekulacją.

Od początku epidemii w Chinach minął już blisko rok. Czy wiadomo coś na temat powtórnych zakażeń koronawirusem? Czy na tej podstawie można już wyciągać wnioski na ile przejście choroby lub ewentualne zaszczepienie uodporni ludzi przed zachorowaniem?

Należy wyraźnie podkreślić, że na całym świecie mamy ponad 34 miliony ludzi zarażonych koronawirusem. W pięciu przypadkach stwierdzono ponowne zakażenie. To jest ułamek promila. Nie ma żadnych danych dotyczących stanu imunologicznego osób, które zostały zarażone. W związku z tym z punktu widzenia medycznego jest to tylko „gdybanie”. Natomiast z punktu widzenia statystyki nie ma o czym mówić.

Jak długo, według Pana, będziemy walczyć z Covid-19?

 Wszystko zależy od tego jak szybko pojawi się szczepionka. Jeżeli będzie to początek przyszłego roku to może to potrwać w granicach 12-14 miesięcy. Natomiast, jeśli nie pojawi się tak szybko jakbyśmy sobie życzyli, to możemy zmagać się jeszcze z pandemią przez  2-3 lata.

Bardzo dziękuję za rozmowę.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michal Ruszczyk

Historyk i dziennikarz współpracujący z portalami informacyjnymi i mediami obywatelskimi. Redaktor Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video Kod. Redaktor miesięcznika “Nasze Czasopismo” od stycznia 2018 do marca 2019. Od października 2018 współpracownik portali internetowych - Crowd Media, wiadomo.co i koduj24. Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Kluby Liberalne do marca 2019 roku. Od kwietnia 2019 związany z Koalicją Ateistyczną. Były członek warszawskich struktur Nowoczesnej.

Media Tygodnia
Ładowanie