Polityka i Społeczeństwo

Donald Tusk odkrywa karty, mówi o programie politycznym i celach. “Trzeba będzie uczciwie rozliczyć PiS”

– Powinienem więcej czasu i energii poświęcić na dialog i cierpliwą perswazję. Wtedy nie przebiło się do świadomości szerokiej opinii publicznej, na czym polega sprawa wydłużenia wieku emerytalnego, jaki jest bezpośredni związek między wysokością emerytury a czasem pracy. Nie potrafiłem też wytłumaczyć, że ten proces jest bardzo rozciągnięty w czasie, że de facto przechodzenie na tzw. wcześniejszą emeryturę i tak byłoby możliwe. Sam projekt nie był radykalny, ale zabrakło – i to jest oczywiście poważny grzech – cierpliwości i empatii. Jeśli ludzie dość mocno mówią: “nie chcemy”, zastanów się trzy razy, pomyśl, o co chodzi, dlaczego nie chcą – tłumaczy były premier.

Program

Lider Platformy Obywatelskiej jasno mówi, że po stronie opozycyjnej, każdy ma jakąś rolę do odegrania i jest otwarty na współpracę z wszystkimi ugrupowaniami. Martwi go jednak położenie w jakim jest teraz Lewica. – Dwuznaczny flirt z PiS i ostry konflikt wewnętrzny mogą spowodować, że zabraknie skutecznego partnera na lewicy, choć mam nadzieję, że nie powtórzy się historia z 2015 r. – mówi odnosząc się do sytuacji, gdy lewicowy blok wyborczy nie dostał się do parlamentu.

Donald Tusk wymienił najważniejsze swoje założenia programowe. – Po pierwsze – odsunięcie PiS od władzy to program pozytywny, konkretny i skomplikowany. Dotyczy fundamentów państwa demokratycznego i praworządnego – mówi “Polityce”. – Trzeba będzie uczciwie rozliczyć PiS z łamania prawa i z korupcji, a równocześnie zaproponować ich wyborcom polityczny pokój – podkreśla były premier.

– Po drugie – przywrócenie stabilizacji finansowej, tak aby 500+ i generalnie pieniędzy Polaków nie zżarła inflacja. Nie można budować dobrobytu na długu i inflacji. Po trzecie – Polska przyszłości. Aktywna postawa wobec kryzysu klimatycznego i środowiskowego, szkoła, która nie jest ofiarą cyfrowej rewolucji, ale uczy, jak z niej mądrze korzystać, która da swoim uczniom kompetencje przyszłości. Sztuczna inteligencja, krótszy tydzień pracy, cyfrowo-zielona gospodarka. I po czwarte – odbudowa pozycji międzynarodowej Polski, czyli powrót do Unii, nowe relacje z USA i nowa polityka wschodnia – wykłada na łamach tygodnika.

Źródło: Polityka.pl


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie