“Financial Times” opublikował analizę przyrostu zachorowań na koronawirusa na Świecie. Mimo, że na całym globie chorych przybywa i wirus się rozprzestrzenia, spadło tempo wzrostu odnotowywanych zachorowań. Wynik pomiaru to oczywiście średnia i w różnych krajach sytuacja rozwija się w różny sposób. We Włoszech tylko w zeszły weekend umarło ponad tysiąc osób, na wykresie opublikowanym przez “FT” ich sytuacja wydaje się być najlepsza. Co wyniki pomiaru oznaczają dla Europy i dla Polski?
Every day the Covid-19 virus is infecting an increasing number of people, but the rate of growth in cases in some of the worst-hit countries is starting to slow. Follow the latest updates here: https://t.co/RLzPjSRqMU pic.twitter.com/qaOL2kEpoE
— Financial Times (@FinancialTimes) March 29, 2020
Rośnie tempo wzrostu liczby pacjentów chorych na koronawirusa. Liczba chorych, u których zdiagnozowano COVID-19 rośnie, ale wolniej niż dotychczas. Brzmi to optymistycznie, ale taki wynik może być związany z niewydolnością systemu opieki zdrowotnej w niektórych krajach. Nie ma też informacji o ilości testów przeprowadzanych w poszczególnych krajach.
Najbardziej dramatycznie sytuacja rozwija się obecnie w Hiszpanii. Jeszcze dwa tygodnie temu liczba odnotowanych zachorowań rosła dziennie o 40 proc., teraz spada o 15 proc. Nie zmienia to faktu, że w tym czasie odnotowano tam pięć tysięcy zachorowań. Takie ognisko choroby może zmieniać tą statystykę wielokrotnie, w zależności od działań anty-epidemiologicznych i zachowania społeczeństwa.
W Stanach Zjednoczonych nadal wzrasta tempo wzrostu liczby zachorowań. Dziennie odnotowuje się tam o 25% więcej pacjentów zakażonych koronawirusem niż dnia poprzedniego. Zagadkowo na tym tle przedstawia się sytuacja Polski. W kraju rząd przejął kontrolę nad obrotem testami i ma monopol na diagnozę rozwoju epidemii. W ostatnich dniach zmarły dwie osoby zakażone COVID-19, ale w statystykach nie ujęto ich jako ofiary epidemii. Taka była decyzja administracji. W takich warunkach trudno wiarygodnie ocenić rozwój sytuacji epidemiologicznej w Polsce.
źródło: gazeta.pl
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU