Polityka i Społeczeństwo

Do “buntu” Sądu Najwyższego dołącza kolejna ważna instytucja. Rządzący się wściekną

NSA krzyżuje plany polityków. Jest przełomowy wyrok
fot. Kancelaria Sejmu / Krzysztof Białoskórski

Zawieszenie działania ustawy o Sądzie Najwyższym przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości zaczyna wywoływać w Polsce efekt domina. Wprawdzie KRS postanowiła grać na czas zapowiadając zajęcie się sprawą dopiero w listopadzie i w oburzający sposób sugerując, że uzależnia swoje dalsze kroki od rozmów z rządzącymi, to jednak nie powstrzymało to wymiaru sprawiedliwości od wdrażania w życie wytycznych z Luksemburga. Zgodnie z decyzją prezesa naczelnego Sądu Administracyjnego Marka Zirk-Sadowskiego ośmioro sędziów, którzy zostali przymusowo odesłani w stan spoczynku wraca do orzekania już w najbliższy poniedziałek. Prezes NSA miał przy tym zapowiedzieć, że wyznacza im normalne sesje. Mowa nie jest jednak tylko o członkach Sądu Najwyższego, ale także samego NSA, którego także objęła nowelizacja przepisów.

To pierwszy namacalny i konkretny efekt wydanego przez TSUE zabezpieczenia i zarazem bardzo zły sygnał dla wszystkich tych, którzy uważali, że Trybunał będzie można wymanewrować, a zabezpieczone zignorować.

Informujący o sprawie Onet.pl zapytał sędziów o komentarz, Józef Iwulski, prezes Izby Pracy, który także został odesłany w stan spoczynku powiedział: “Nie zaskoczyło mnie to postanowienie TSUE, bo cały czas podobnego rozstrzygnięcia się spodziewałem. Ja cały czas uważałem, że wciąż tam, czyli w SN jestem, dlatego informacja z Luksemburga jest dla mnie bardzo dobra i pozytywna”. Równocześnie sędzia Stanisław Zabłocki, odesłany na emeryturę prezes Izby Karnej jednoznacznie potwierdził, że powróci do orzekania.

Opisany obrót spraw jest bardzo korzystny dla utrzymania niezależności sądów w Polsce. Tak szybka reakcja NSA pokazuje bowiem, że wciąż działają wewnętrzne mechanizmy kontroli wewnątrz wymiaru sprawiedliwości, które nie podlegają kontroli politycznej. Sprawa niezależności sądów jest bowiem tematem dla przyszłości demokracji elementarnym. Decyzja TSUE pokazuje nam po raz kolejny jednak, że Polska nie jest samotną wyspą, ale częścią międzynarodowego systemu prawnego, który stoi za tym, że Europa jest dziś tak pokojowymi bezpiecznym miejscem. Jest to wartość, którą warto docenić i której należy bronić.

Źródło: onet.pl

fot. Kancelaria Sejmu / Krzysztof Białoskórski

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie