Serial “Moda na sukces”, topowa amerykańska produkcja, od lat 90. jest zagrożeniem dla polskich rodzin? To sugeruje Paweł Ozdoba, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.
“Moda na sukces” zniszczy ci życie
Popkultura może wpływać na społeczeństwo. Czy więc “Moda na sukces” sprawiła, że Polacy zaczęli się rozwodzić?
– Taka oglądalność oznacza, że wszystkie informacje, które pojawiały się w serialu, wpływały na mentalność widzów, kształtowanie ich poglądów i postaw. W latach 1987-2021 zanotowano w serialu aż 99 ślubów, nie wnikam tu, czy były to śluby kościelne, cywilne czy humanistyczne. A jednocześnie 42 rozwody i dodatkowo 17 ślubów zostało unieważnionych, bo para narzeczonych w tym serialu zawierała ślub pomimo tego, że już trwała w jakimś związku małżeńskim — mówił w czasie konferencji prezes Centrum Życia i Rodziny. – To pokazuje, że śluby w Polsce były przez wiele lat przedstawiane jak karykatura. To na pewno oddziaływało na nasze postrzeganie małżeństwa, rodziny, na myślenie o tym, w jaki sposób można w przyszłości tworzyć rodzinę. Nagle się okazuje, że rozwody to codzienność, po prostu kolejny etap w życiu. Skoro dochodzi do problemów, nieporozumień albo pojawia się nowa osoba, bardzo ładna, atrakcyjna albo mądra, to okazuje się, że jest szansa — dodał.
Podał też konkretne dane.
– Aż 60 proc. osób, które miały wtedy włączoną telewizję, włączało ten serial i patrzyło na dziwne sytuacje. Działo się to także w grupie wiekowej 4+, a więc zahaczamy tutaj o dzieci, ale również w pokoleniu 16-49, a zatem można powiedzieć, że młode osoby planujące małżeństwo miały takie, a nie inne wzorce — mówił.
Wszystko składa się więc w spójną całość: “Moda na sukces” to przepis na życie pełne zdrad i rozwodów. Co gorsza, to nie koniec telewizyjnych pułapek.
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU