Polityka i Społeczeństwo

Czy nastąpił “efekt Trzaskowskiego”? Najnowszy sondaż partyjny odpowiada na to pytanie

Kancelaria Sejmu
Verconer / Shutterstock.com

Według wyników najnowszego sondażu, Koalicja Obywatelska zyskuje poparcie. KO odnotowało największy wzrost ze wszystkich partii, które zasiadają w Sejmie.

W ostatnim czasie ukazało się wiele sondaży prezydenckich, portal wPolityce.pl postanowił sprawdzić, jak obecnie wygląda poparcie dla partii politycznych. Badanie przeprowadzone przez pracownię Social Changes wskazuje, że największy skok poparcia zanotowała Koalicja Obywatelska.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, wygrałaby je Zjednoczona Prawica. Na koalicję rządzącą zagłosowałoby 47 procent badanych. To tyle samo, ile w sondażu sprzed tygodnia. Z kolei dwa tygodnie temu PiS cieszył się 52-procentowym poparciem ankietowanych.

Rośnie liczba osób, które oddałyby głos na Koalicję Obywatelską. Deklaruje to 21 procent ankietowanych – to wzrost o 3 punkty procentowe. Najwyraźniej na elektorat KO pozytywnie zadziałało włączenie się do prezydenckiego wyścigu Rafała Trzaskowskiego. Nowy kandydat z przytupem rozpoczął swoją kampanię, a sondaże wskazują, że będzie rywalem Andrzeja Dudy w II turze wyborów prezydenckich. Rosnące poparcie dla Trzaskowskiego pociągnęło za sobą wzrost notowań całej Koalicji Obywatelskiej.

Trzecią siłą w Sejmie jest według ankietowanych Lewica, która cieszy się 14-procentowym poparciem. To wzrost o dwa punkty procentowe względem ostatniego notowania. Z kolei niezadowoleni mogą być ludowcy. Partia Władysława Kosiniaka-Kamysza zanotowała bolesny spadek o 3 punkty procentowe. Oddanie głosu na PSL deklaruje 8 procent ankietowanych. Na 7 procent może liczyć Konfederacja i to też spadek względem poprzedniego tygodnia. Na inne ugrupowania zagłosowałoby zaledwie 3 procent uczestników badania.

Ankietowanym zadano też drugie pytanie – czy wzięliby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby miały się odbyć w najbliższą niedzielę. Swój udział zadeklarowała ponad połowa zapytanych. Na wybory poszłoby ich 55 procent, a 31 procent „zdecydowanie” potwierdza udział. Z kolei 22 procent „zdecydowanie” nie poszłoby w tę niedzielę na wybory. Ogółem przeciwnikami tego pomysłu jest 34 procent badanych.

Źródło: wPolityce.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie