Polityka i Społeczeństwo

Czy można było uniknąć gigantycznej kary za kopalnię Turów? “Polska dyplomacja ciężko pracowała na przegraną”

Shutterstock

500 tysięcy euro dziennie – taką karę otrzymała Polska za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. – Polska dyplomacja ciężko pracowała na przegraną – ocenia ekspert prof. Waldemar Gontarski.

Bolesne kary

Polska została zobowiązana przez TSUE do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie kary. Kara obowiązuje od dnia doręczenia, do momentu, w którym Polska zastosuje się do postanowienia TSUE z 21 maja 20201 roku ws. Zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Polska już zapowiedziała, że kopalni nie zamknie.

Polski rząd nie zamknie kopalni KWB Turów. Od początku stoimy na stanowisku, że wstrzymanie prac kopalni w Turowie zagrozi stabilności polskiego systemu elektroenergetycznegopoinformował rzecznik prasowy rzadu Piotr Müller. Oznacza to, że licznik kar będzie bił do momentu, aż zostanie wydany ostateczny wyrok w sporze Czechów z Polską o Turów.

Wszystko wskazuje, że wyrok będzie niekorzystny dla Polski, wówczas i tak będzie trzeba zamknąć kopalnię, a jeżeli Polska nie wykona wyrokunależy się spodziewać decyzji o kolejnych karach, jeszcze wyższych – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Robert Grzeszczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Konfrontacja nie popłaca

Z kolei prof. Waldemar Gontarski zauważa, że wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta „przyznała sobie kompetencje” do nakładania kar finansowych, choć traktaty nie zawierają takich kompetencji. Przyznaje jednak, że w tym sporze Polska prosiła się o problemy.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie