Czy mamy do czynienia z pierwszą aferą PiS?
Niby “moje drzewo to moja decyzja” i “wolnoć Tomku w swoim domku”. Wydawać by się mogło, że zapisy ustawy przywracającej właścicielom nieruchomości prawa do decydowania o niej to nic aferalnego. Jeśli jednak okoliczności uchwalenia takiego prawa są skandaliczne, nie sposób wskazać imiennie posłów, którzy zagłosowali za jej uchwaleniem, a sama ustawa, umożliwiająca błyskawiczne wzbogacenie się bliżej nieokreślonych osób trzecich, pojawia się na forum Sejmu zaledwie na dwa dni przed jej uchwaleniem, to coś jednak jest na rzeczy. Prezes określił to słowem “lobbing” i to bynajmniej nie jako transparentne działania grup interesu w sposób jasny i przejrzysty optujących za określonymi rozwiązaniami prawnymi. Tu lobbing wygląda na nielegalny, więc zasadne jest pytanie, kto na tym zarobił?
Żeby wygasić potencjalny pożar, podległa szefowi Solidarnej Polski – Zbigniewowi Ziobro Prokuratura Generalna powinna zbadać okoliczności pojawienia się tego zapisu i ewentualnych powiązań wnioskodawców z potencjalnymi beneficjentami. Nietrudno sobie wyobrazić bowiem sytuację, w której gdzieś w Polsce, dzięki bezkarnemu usunięciu zalesienia z dotychczas niezbyt atrakcyjnej nieruchomości, ktoś z kręgu znajomych owych wnioskodawców podwoił lub potroił jej wartość. Z kolei minister od służb specjalnych, Mariusz Kamiński powinien jak najszybciej zlecić właściwemu szefowi CBA zbadanie, czy w sprawie nie doszło do czynów o charakterze korupcyjnym.
O tym w jakich okolicznościach została uchwalona przedmiotowa ustawa pisaliśmy już na naszym portalu, jednak nie mniej ciekawe są okoliczności pojawienia się samego projektu na sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, która odbyła się 14 grudnia 2016 r. Przedstawicielem wnioskodawców był poseł Prawa i Sprawiedliwości, Jan Krzysztof Ardanowski, do października 2016 roku szef partyjnych struktur toruńsko – włocławskich. W swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie własności prywatnej oraz swobodę dysponowania nią, czego realizacją miało być zliberalizowanie zapisów o dozwolonej wycince drzew na własnej nieruchomości, na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą. W swoim wystąpieniu wskazał także urzędnika ministerstwa środowiska, Andrzeja Szweda – Lewandowskiego, który pomagał w przygotowaniu projektu ustawy.
Członkowie komisji z Prawa i Sprawiedliwości oczywiście z entuzjazmem odnieśli się do treści ustawy i proponowanych zmian. Natomiast posłanka Platformy Obywatelskiej, Gabriela Lenartowicz włożyła kij w mrowisko pytając o okoliczności przygotowywania tej ustawy oraz faktu, że projekt o tak skomplikowanej materii został ponownie zgłoszony jako projekt poselski, pozbawiony analiz ekspertów czy oceny skutków regulacji.
“Gdzie tak naprawdę była przygotowywana ta ustawa? Bo jeszcze przedwczoraj wiceminister środowiska oświadczył, że żadne prace się w tej sprawie nie toczą i nic ministerstwu nie wiadomo o tych pracach. Czy na Wigilię trzeba coś szybko wyciąć, że akurat dzisiaj zostało to wpisane do porządku obrad?” – pytała poseł Lenartowicz wnioskodawców.
Wobec nieotrzymania odpowiedzi na zadawane pytania, wniosła też o wysłuchanie publiczne w tej sprawie. Oczywiście zostało przez przewodniczącą komisji Annę Paluch z PiS odrzucone. I nie było dla przewodniczącej komisji wystarczającym argumentem za szerszą debatą nad ustawą to, że Biuro Analiz Sejmowych zwróciło uwagę na niezgodność projektu z prawodawstwem Unii Europejskiej.
Posłance PO odpowiedział poseł Jan Duda z PiS, który w kontekście oczekiwanych ruchów prokuratury czy CBA, powinny właśnie jego poprosić o wyjaśnienia w pierwszej kolejności.
“To nie jest tak, że my chcemy coś bardzo szybko przeprowadzić. My pokazujemy, że mamy pełną świadomość odnośnie tego tematu i tego problemu. To nie tak, że myśmy się pod czymś podpisali, ale nie mamy o tym pojęcia” – rozwiał wątpliwości opozycji poseł PiS.
Na chwilę przed przegłosowaniem projektu ustawy i skierowaniem jej do dalszych prac w Sejmie, głos zabrała także Dyrektor Departamentu Środowiska Najwyższej Izby Kontroli, Anna Krzywicka, która zwróciła uwagę, że ustawa w art. 83f pkt 3 dopuszcza sytuację, że jeśli osoba fizyczna na własnej nieruchomości wytnie wszystkie drzewa na dużej powierzchni, to potem będzie mógł ją sprzedać osobie prawnej, a więc dojdzie do klasycznego obrotu nieruchomościami. Odpowiedź wiceministra środowiska Szwedy – Lewandowskiego zaskakuje.
“Tak. Chcę powiedzieć, że to jest przepis, który obecnie tak brzmi. Wiadomo, że są pewne możliwości grania własną nieruchomości, ale jeżli ktoś kupił nieruchomosć, to może nią dysponować, może wyciąć drzewa i nie ponosić za to opłaty i może ją sprzedać deweloperowi. Tego uniknąć się nie da.” – powiedział wiceminister.
Zachowanie posłów partii rządzącej w sposób jasny pokazuje, że mieli pełną świadomość potencjalnych szkód jakie mogą wyrządzić te przepisy, korupcjogennego charakteru proponowanych zmian, przyjęcia ekspresowego trybu procedowania ustawy z pominięciem konsultacji oraz niezgodności zapisów ustawy z prawem europejskim. Opozycji nie wolno sprawy przegapić i zbagatelizować. Wspólnym głosem powinna domagać się aktywności prokuratury i pilnie śledzić działania w tej sprawie, bo w przypadku tak mocno upolitycznionej obecnie prokuratury, możliwe jest doprowadzenie do jej umorzenia. Wówczas, powinna naciskać na marszałka Sejmu, by powołać komisję śledczą, która podobnie jak ta zajmująca się ponad dekadę temu aferą Rywina, zajęłaby się nową wersją pisania przepisów prawa pod konkretną grupę lobbystów. Słynne “lub czasopisma” obaliły rząd Millera, teraz #LexSzyszko może mocno zachwiać poparciem dla Prawa i Sprawiedliwości.
Czy prezes Jarosław Kaczyński zdał sobie sprawę, że wpadł w czyjąś pułapkę i przyłożył rękę do tej afery? Problem w tym, że Jan Szyszko to jeden z polityków bardzo blisko związanych z Ojcem Tadeuszem Rydzykiem, a więc ewentualna dymisja nie wchodzi w grę. Z kolei utrzymywanie go w rządzie w sytuacji, gdy lada moment może nadejść z jego powodu olbrzymi kryzys, też nie jest najlepszym wyjściem. Potrzebny będzie kolejny skok do przodu. Może zmiana premiera i przejęcie władzy przez samego Naczelnika? Tak czy inaczej, pierwsza poważna afera PiS staje się faktem.
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU