Pod wpływem nieodpowiedzialnej decyzji prezydenta Andrzeja Dudy psujemy sobie wizerunek w Ameryce Południowej. Do wiadomości publicznej podano, że nowelizacja ustawy o IPN, w opinii ekspertów kneblująca usta historykom badającym udział Polaków w prześladowaniu Żydów, została “zamrożona”. Ten uspokajający eufemizm w rzeczywistości oznacza wejście w życie noweli z dniem 1 marca 2018 roku i skierowanie jej do marionetkowego Trybunału Konstytucyjnego w “trybie następczym”.
Niewiele trzeba było czekać, aż ktoś wykorzysta zapisy ustawy. Nie zważając na rządowe deklaracje, wbrew zdrowemu rozsądkowi, sugerującemu, że warto dbać o wyciszenie awantury, spowodowanej przyjęciem ustawy o IPN, Reduta Dobrego Imienia, fundacja założona przez Macieja Świrskiego, dziś wiceprezesa innej, słynnej organizacji dbającej o dobre imię Polski – Polskiej Fundacji Narodowej złożyła pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie przeciwko centrolewicowemu argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. Redakcja w artykule o zbrodni w Jedwabnem wykorzystała zdjęcie pomordowanych polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego, tzw. “Żołnierzy Wyklętych”. W pozwie powołano się na obowiązującą ustawę o IPN. Niezbyt trafnie, gdyż artykuł ukazał się 18 grudnia zeszłego roku.
To w mechanizmie kuli śnieżnej uruchomiło lawinę solidarnych komentarzy mediów argentyńskich krytykujących “globalną cenzurę”, nieprzestrzeganie zasady “prawo nie działa wstecz”. Pagina12 przygotowała specjalne wydanie skupione na wprowadzeniu kontrowersyjnego prawa w Polsce.
O tym, jak pan @Maciej_Swirski z @Fundacja_PFN i jego @DobreImiePolski robią nam "reklamę" w Ameryce Południowej dzięki #ustawaIPN…
Wpis dostępny na: https://t.co/h0qov6uK32 pic.twitter.com/3Q6bJFWM7V
— Patryk Wachowiec (@PatrykWachowiec) March 4, 2018
Stowarzyszenie Dziennikarzy Argentyńskich ma inne zdanie od SDP nt. ustawy o IPN. Nie jestem zaskoczony.
Argentyńskie media uważają pozew Reduty Dobrego Imienia za próbę wprowadzenia „globalnej cenzury”.
Wizerunek PL w Ameryce Płd. właśnie idzie z dymem.https://t.co/lM5wRr5zSz— Bartosz Węglarczyk (@bweglarczyk) March 4, 2018
https://twitter.com/tvpiKorea/status/970299074539909120
Portale w Argentynie kopiują artykuł Paginy, wyrażając solidarność. To jest mechanizm reaktancji. Pisałem, trzeba mieć odrobinę wyobraźni
— Norbert Maliszewski (@nmaliszewski) March 4, 2018
Nie sposób zrozumieć, czym kierował się Świrski decydując się na dolanie oliwy do ognia. Jego pozycja od wielu tygodni wisi na włosku, a wrogów zaczyna mieć masowo nawet wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli nawet teraz nie zostaną wyciągnięte wobec niego konsekwencje, to może się to skończyć głośnymi rozważaniami na temat faktycznej utraty kontroli nad swoim obozem władzy przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Smaczku dodaje fakt, iż żaden z artykułów powstałych w reakcji na pozew RDI nie zaprzeczał odpowiedzialności za Holocaust spoczywającej na Niemcach, ani pomyłce portalu Pagina12. Dziś jednak efekt jest taki, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN i jednocześnie sprawił, że nie spełnia ona zakładanej roli. Jest w tym momencie kłopotliwa dla samego PiS, gdyż interpretacją przepisu zajmą się prawnicy, a nie politycy. Ludzie zrobią wiele w obronie ograniczanych im praw, dlatego teraz na świecie głośno jest o polskim antysemityzmie. Niechcący…
Fot. Krzysztof Białoskórski/flickr
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU