Polityka i Społeczeństwo

Czy celebryci są w stanie zachęcić nas do szczepień? Ciekawy sondaż

Koronawirus
Shutterstock

“Czy szczepienie się przeciw COVID przez znane osoby życia publicznego wpłynęłoby na Pani/Pana decyzję o przyjęciu szczepionki?” – zapytano uczestników sondażu SW Research dla rp.pl. Wyniki?

Celebryci a sprawa szczepień

W ostatnich dniach Polaków zbulwersowała wiadomość o tym, że kilkunastu celebrytów zaszczepiło się na COVID-19 przed kolejką (obecnie szczepić mogą się tylko pracownicy służby zdrowia). Chodziło o takie osoby jak m.in. Krystyna Janda, Wiktor Zborowski, Krzysztof Materna, Michał Bajor, Andrzej Seweryn, Magda Umer, Maria Seweryn, Radosław Pazura oraz Olgierd Łukaszewicz.

SW Research na zlecenie rp.pl postanowiło zaś sprawdzić, czy szczepienie się na COVID-19 przez znane osoby wpłynęłoby na decyzję naszych rodaków o przyjęciu medykamentu.

Wyniki

I tak 10,1 proc. respondentów odpowiedziało, że takie szczepienia zachęciłyby ich samych do zaszczepienia się przeciw COVID-19. 10,5 proc. jest innego zdania – uważa, że zadziałałoby to wręcz zniechęcająco. Dla aż 69,5 proc. respondentów nie miałoby to jednak żadnego znaczenia. 9,9 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

Fakt zaszczepienia się znanych osób przeciw COVID nie ma znaczenia częściej dla kobiet (72%) niż mężczyzn (66%). osób z wykształceniem średnim (72%), o dochodzie pomiędzy 2001-3000 zł (77%) oraz mieszkańców miast od 100 do 199 tys. (76%) – dodał na łamach rp.pl Piotr Zimolzak, wiceprezes Zarządu agencji badawczej SW Research.

Jeśli więc politycy mieli taki właśnie pomysł, na zachęcenie nas do szczepienia się… Cóż, powinni szybko pomyśleć o zmianie strategii. Tym bardziej, że sam proces szczepienia Polaków nie zachodzi nazbyt szybko. Dotąd medykament przyjęło niecałe 190 tys. osób. W Wielkiej Brytanii przez miesiąc zaszczepiono zaś ok. 1,5 mln.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 5.01-6.01.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: rp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie