Choć przedstawiciele Służby Więziennej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości próbują sprawę bagatelizować i przedstawiać ją jako skrajną manipulację i “fejk news”, nie ulega wątpliwości, że osadzona w areszcie śledczym na warszawskim Grochowie Agnieszka Pysz nie żyje dlatego, że nie została jej udzielona pomoc lekarska. Sprawę kontrowersyjnych okoliczności śmierci osadzonej oraz próby zamiecenia sprawy pod dywan przez przedstawicieli resortu sprawiedliwości opisali dziennikarze Onetu.
Wszyscy jesteśmy poruszeni informacjami o tragicznej śmierci pani Agnieszki Pysz, młodej kobiety, która była zatrzymana w areszcie śledczym na warszawskim Grochowie w związku z kradzieżą spodni. Niestety na skutek nieudzielenia pomocy przez pracowników służby więziennej, przez więzienną służbę zdrowia – zmarła – mówił na konferencji w Sejmie rzecznik PO Jan Grabiec.
Politycy największej partii opozycyjnej zwracają uwagę, że w sprawie brakuje stanowczej reakcji właściwych organów państwa – nadzorującego więziennictwo wiceministra Patryka Jakiego jak i prokuratury, która pozostaje bierna.
.@Platforma_org składa wniosek o pilne zwołanie #KomisjaSprawiedliwości nt. #ŚmierćwAreszcie Agnieszki Pysz z @ZiobroPL i @PatrykJaki pic.twitter.com/7Lgyyz2xaN
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) October 2, 2017
Poseł PO Michał Szczerba poinformował z kolei, że w poniedziałek jego klub złożył wniosek do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego “o niezwłoczne” zwołanie posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości w sprawie śmierci Agnieszki Pysz. Platforma chce też, żeby informacji w tej sprawie udzielił podczas jej obrad minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz wiceszef MS Patryk Jaki.
Sprawa wzbudza bardzo dużo emocji, tym bardziej, że to kolejna po śmierci na wrocławskim komisariacie Igora Stachowiaka sprawa, w której organy odpowiedzialne za ochronę obywateli zawiodły, a człowiek utracił życie na wskutek ich działań lub zaniechań. W sprawie śmierci Igora Stachowiaka władza centralna nie poniosła żadnej odpowiedzialności politycznej i tym razem może być podobnie, zwłaszcza że w tej sprawie występuje klasyczna sytuacja sędziego we własnej sprawie.
W sieci można odnaleźć także petycję obywateli, którzy domagają się dymisji wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, odpowiedzialnego za funkcjonowanie Służby Więziennej w Polsce. Okoliczności przedstawione w reportażu Onetu wskazują, że nadzór ten jest najwyraźniej tylko teoretyczny, a wiceminister Jaki bardziej skupił się na pracy w Komisji Weryfikacyjnej dot. warszawskiej reprywatyzacji, by zwiększyć swoje szanse jako ewentualny kandydat PiS na stanowisko prezydenta stolicy. Petycję podpisało już ponad 1200 osób i ta liczba wciąż rośnie.
Źródło: DGP
fot. flickr/Sejm RP
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU