Dzisiejsze spotkanie premiera Morawieckiego z liderami partii politycznych w KPRM było głównie PR-ową ustawką obliczoną na korzyści polityczne dla PiS.
Tusk: “Więcej polityki niż rzeczywistej chęci zrobienia czegoś ważnego”
– Gotowość do wspólnej pracy w sprawie obronności jest powszechna. Tu chodzi jednak bardziej o politykę niż rzeczywistą pracę na rzecz bezpieczeństwa. I tak, zamrożenie aktywów rosyjskich w Polsce nie spotkało się z pozytywną opinią premiera, nie wiem dlaczego. Niewpuszczanie Orbana do naszego przemysłu naftowego, też nie – powiedział tuż po spotkaniu w KPRM lider Platformy Obywatelskiej.
Tusk: “To raczej było badanie, jak postawić opozycję w trudnej sytuacji”
– Bardzo chciałbym wierzyć, że tego typu spotkania mają sens, ale zależy mi, by nieco inaczej zapadały decyzje. A nie takie robienie jakichś politycznych testów, czy badania, jak można opozycję postawić w trudnej sytuacji. A chyba temu poświęcone było to dzisiejsze spotkanie z nami. Chyba taki zamysł miał pan Morawiecki i Kaczyński – dodał Donald Tusk.
Rząd (PiS) proponuje zmianę konstytucji w dwóch obszarach, Gowin dorzuca coś jeszcze
Sejmowa większość ustami wicemarszałka Ryszarda Terleckiego zapowiedziała pakiet rozwiązań, wśród których znalazłoby się wyłączenie wydatków na armię z reguły wydatkowej oraz konfiskata rosyjskich majątków na terenie naszego kraju. Przedstawiciele rządu chcą w tym celu zmienić ustawę zasadniczą. Po spotkaniu w KPRM przedstawiciel opozycji Jarosław Gowin dodał, że chciałby poszerzyć ustawę zasadniczą o rozdział “stabilizujący” relacje naszego kraju z Unią Europejską – postulat ten lata temu zgłaszał też ówczesny prezydent Bronisław Komorowski.
Jak wygląda zmiana ustawy zasadniczej? Szczegółowo opisano tę procedurę w Rozdziale XII jej samej, a konkretnie w art. 235
1. Projekt ustawy o zmianie Konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub Prezydent Rzeczypospolitej.
2. Zmiana Konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat.
3. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie Konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy.
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU