Polityka i Społeczeństwo

Co zrobić z decyzją TSUE ws. Turowa? Zaskakujący sondaż

Shutterstock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Pracownia United Surveys zapytała Polaków, co sądzą o tej decyzji.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w maju nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie. Trzy dni później premier Mateusz Morawiecki potrzebował sukcesu i ogłosił, że w sumie to pogadał z czeskim premierem i południowi sąsiedzi wycofają skargę sprzed TSUE. Po dwóch godzinach okazało się to kłamstwem, zdementowanym przez premiera Andreja Babisza. Zrobił się wstyd na całą Europę.

Surowe kary

Eksperci ostrzegali, że ignorowanie Czechów, którzy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych, skończy się dla Polski tragicznie. Oprócz zażądania od Polski współudziału w inwestycjach wartych około 50 mln euro, dołożyli karę po 5 mln euro za każdy kolejny dzień pracy kopalni węgla w Turowie. Załatwienie z południowym sąsiadem sprawy kopalni Turów miało być dla polskiego rządu bułką z masłem. Mateusz Morawiecki zapewniał, że rozwiązanie sporu jest kwestią kilku chwil. Ta chwila będzie zaraz trwała cztery miesiące.

20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wydobycie nie zostanie wstrzymane.

Zaskakujący sondaż

Pracownia United Surveys na zlecenie RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”, zapytała Polaków, co sądzą o decyzji TSUE. – Ponad 46 proc. Polaków uważa, że władze nie powinny zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nakazującego wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów Prawie 39 proc. uczestników badania jest przeciwnego zdania – informuje RMF FM. Największą grupą opowiadającą się za zastosowaniem się Polski do postanowienia TSUE ws. Turowa są osoby w przedziale wiekowym 18-29. Takie rozwiązanie popiera łącznie 51 proc. respondentów.

Jak pisze stacja, wyborcy Zjednoczonej Prawicy i Konfederacji są w większości zdania, że Polska nie powinna się zastosować do postanowienia TSUE.

  • 17 proc. wyborców PiS odpowiedziało “raczej nie”,
  • 59 proc. wyborców PiS odpowiedziało “zdecydowanie nie”,
  • 14 proc. wyborców Konfederacji odpowiedziało “raczej nie”,
  • 48 proc. wyborców Konfederacji odpowiedziało “zdecydowanie nie”.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie