Polityka i Społeczeństwo

Bunt wewnątrz PiS pokrzyżował plany prezesa. Kaczyński musiał się ugiąć?

Jarosław Kaczyński porozumiał się ze swoimi koalicjantami, ale nie zażegnał wszystkich problemów w partii. Grupa senatorów PiS wciąż jest przeciwko „Piątce dla zwierząt” w obecnym kształcie.

Na ustawie o ochronie zwierząt – tzw. „Piątce dla zwierząt” – w obecnym kształcie bardzo Jarosławowi Kaczyńskiemu zależy. Do tego stopnia, że 15 posłów PiS, którzy pomimo klubowej dyscypliny głosowali przeciw ustawie, zostało zawieszonych w prawach członka partii.

Ostatecznie ustawa przeszła przez Sejm i trafiła do Senatu. Jarosław Kaczyński od początku sugerował swoim senatorom, jak mają głosować. Prezes miał wysyłać listy, grozić wyrzuceniem z partii, jeżeli zagłosują wbrew wskazówkom.

Jednak senatorowie PiS są w tej sprawie podzieleni. Część z nich nie ukrywa, że nie zagłosuje za „Piątką” w obecnym kształcie. Otwarcie przyznał to choćby Marek Martynowski, szef klubu senatorów PiS, który stwierdził, że ustawa jest dla niego „nie do przyjęcia”.

Nie boje się szanowni państwo, jestem wolnym człowiekiem, mam wolny mandat – odpowiadał na pytania o ewentualne konsekwencje wyciągnięte przez kierownictwo partii.

Głos sprzeciwu wyraził także senator Józef Łyczak.

Wniosłem poprawki dotyczące dwóch najbardziej szkodliwych zapisów w ustawie o ochronie zwierząt. Pierwszy zapis ma wyeliminować ograniczenia uboju rytualnego. Drugi likwiduje dodatkowe uprawnienia dla organizacji nazywających siebie prozwierzęcymi – tłumaczy w rozmowie z Interią polityk PiS. Łyczak zdradza, że za poprawkami jest kilkunastu senatorów partii rządzącej. Wśród „buntowników” media wymieniają między innymi Zdzisława Pupę, Mieczysława Golbę, Alicję Zając czy Andrzeja Pająka.

I wygląda na to, że “buntownicy” dopięli swego. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Martynowski zapowiedział złożenie poprawki mówiącej o odszkodowaniach dla rolników. Wprowadzenie poprawki potwierdził szef klubu PiS, Ryszard Terlecki.

Odszkodowania zostaną uruchomione, gdy ustawa wejdzie w życie. (…) Myślę, że to jest bardzo ważna wiadomość, która uspokoi nieco tych, którzy starali się przedstawić tę ustawę jako szkodliwą dla rolników, dla producentów – powiedział Terlecki.

Źródło: Gazeta.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie