Polityka i Społeczeństwo

Bunt sędziów przeciwko ustawie kagańcowej. “Mamy prawo życia prywatnego i rodzinnego”

Dwa tygodnie temu za Rzeczpospolitą opisaliśmy sędziowski sprzeciw wobec przepisów ustawy kagańcowej. Z dniem 14 lutego ustawa weszła w życie i sędziowie mają 30 dni na wypełnienie oświadczeń o swojej pozasądowej działalności. Przepisy są dramatycznie napisane, nic nie mówią o ochronie danych osobowych i wymagają udzielenia informacji wrażliwych.

Sędziowie mają złożyć oświadczenia zawierające informacje o zrzeszeniach oraz fundacjach do jakich należą, jakie pełnią funkcje i do jakich partii politycznych należeli. Pierwsze informacje o odmowie podania takich danych płyną z Łodzi, a o sprawie informuje Gazeta Wyborcza. Jak ustaliła gazeta, pięciu łódzkich sędziów złożyło na ręce prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi dokument, w którym piszą, że nie należą do żadnej partii politycznej, związku zawodowego, ani nie prowadzą działalności nie dającej pogodzić się z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Sędziowie nie podali jednak list organizacji, stowarzyszeń i fundacji do których należąW ich oświadczeniu czytamy, że odmawiają podania tych informacji z uwagi na prawo do ochrony “życia prywatnego i rodzinnego, wolność wyznania, gromadzenia się i stowarzyszania się, które gwarantowane są w Konstytucji RP, w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej” – przytacza fragment Wyborcza.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar 9 marca wydał oświadczenie potwierdzające zasadność sędziowskich wątpliwości – W wielu przypadkach upublicznienie tych danych może prowadzić do ujawnienia ich światopoglądów, przekonań, a nawet orientacji seksualnej.(…)Tymczasem Konstytucja wyraźnie zakazuje zobowiązywania obywateli do ujawniania tego typu danych (art. 53 ust.7) – pisze Bodnar.

W cieniu koronawirusa toczy się nadal walka o niezależność sędziów oraz z zamordystyczną ustawą kagańcową. Warto pamiętać teraz o ludziach, którzy zeszli na dalszy plan, ale się nie poddają i dostają trochę mniej wsparcia w aktualnych warunkach. Na CrowdMedia o nich nie zapominamy.

Źródło: wyborcza.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie