Polski rząd przekroczył czerwoną linię, a UE musi podjąć twarde działania – pisze niemiecka prasa po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego.
W piątkowym przeglądzie światowej prasy, komentatorzy zgodnie stwierdzają, że polska weszła na drogę prawnego polexitu. Brytyjski “The Guardian” napisał o “największym wyzwaniu od czasu brexitu”. – Przeciwstawianie się europejskim normom przez Polskę i Węgry, rządzone przez populistyczne rządy, stawia Unię Europejską przed największym wyzwaniem od czasu brexitu – oceniła gazeta.
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Niemiecka prasa także w mocnych słowach komentuje czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) pisze, że Polska Wybrała konfrontację. – Kaczyński stawia swój autorytarny projekt ponad UE. Komisja (Europejska) nie może ustąpić – pisze dziennik. Jak pisze gazeta Unia Europejska nie może ustąpić, ponieważ jej istnienie w przyszłości zależy od utrzymania wspólnoty prawa.
– Upadek państwa prawa w Polsce zagrozi jednemu z najważniejszych filarów wspólnego rynku i obszaru prawa UE: gwarancji, że obywatele i przedsiębiorcy w UE mają wszędzie równe prawa i mogą liczyć na to, że będą chronieni przez miejscowe sądy – pisze FAZ.
Der Spiegel
“Der Spiegel” także apeluje do UE o twarde działania. W ocenie komentatora gazety polski rząd przekroczył czerwoną linię, podważając prawny prymat Unii Europejskiej nad krajami członkowskimi. – Polsce należy natychmiast zablokować każdy cent z unijnych funduszy, który da się zablokować – pisze gazeta.
– Polska rzuciła UE rękawicę. Unia musi odpowiedzieć podejmując twarde działania. W przeciwnym razie inne kraje poczują się zaproszone do naśladowania Polski w kwestionowaniu prymatu prawa unijnego. To byłby początek końca UE – czytamy.
Sueddeutsche Zeitung
“Sueddeutsche Zeitung” również kładzie nacisk na zablokowanie przez Unię Europejską funduszy przeznaczonych dla Polski, ale zastrzega to to może być “niebezpiecznym zabiegiem”.
– Polska i Węgry mogą zablokować ważne decyzje w Unii. Bez nich nie uda się ponadto osiągnąć wyznaczonych celów w ochronie klimatu. Praktycznie niemożliwe jest w dodatku ukaranie rządzących bez negatywnych skutków dla polskiego społeczeństwa, w większości pozytywnie nastawionego do UE – pisze dziennik.
Źródło: Deutsche Welle
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU