Po godzinach

Ależ wtopa! Prawicowa telewizja sieje propagandę antyszczepionkową posługując się fałszywym zdjęciem

TOP 10 największych polskich fake newsów 2017 roku!
Fot. Shutterstock

W niedzielę 28. listopada TV Republika informowała o masowych protestach w Austrii. Miało one dot. wprowadzonego tam lockdownu. Do artykułu dodano zdjęcie, na którym widać wielki tłum. Problem polega na tym, że fotografię zrobiono 30 lat temu i to nie w Austrii.

Nie to zdjęcie!

W Austrii od niedawna obowiązuje całkowity lockdown dla osób niezaszczepionych powyżej 12. roku życia. W efekcie na ulice Wiednia wyszły tysiące obywateli (ponoć było ich ok. 35 tys. – przynajmniej taką liczbę podała policja).

O sprawie poinformowała w Polsce m.in. TV Republika. Do materiału dodano zdjęcie, które pokazywało gigantyczną manifestację. Problem w tym, że zostało ono wykonane w styczniu 1991 r. na Placu Maneżowym w Moskwie.

Nie jest jasne, czy telewizja wykorzystała fotografię przez pomyłkę, czy celowo.

Najprawdopodobniej był to tylko błąd, bowiem portal dodał:

Ponad 30 tys. przeciwników ogłoszonego w Austrii lockdownu i zapowiedzi obowiązkowych szczepień manifestowało w sobotę w Grazu i St. Poelten – poinformowała policja. Wielu demonstrantów nie nosiło maseczek. Zatrzymano kilka agresywnie zachowujących się osób.

Telewizja poinformowała więc, ilu faktycznie uczestników brało udział w wydarzeniu.

To samo zdjęcie było używane przez użytkowników Twittera do zilustrowania protestów w Wiedniu z 20 listopada. Niektórzy twierdzili, że pokazywało ono tłum w Moskwie w 1991 r., który zebrał się na koncercie zespołu Metallica (chodziło o festiwal, jaki odbył się w 1991 na moskiewskim lotnisku). Dopiero potem zlokalizowano faktyczną lokalizację.

Źródło: TV Republika

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie