Polityka i Społeczeństwo

Akcja-ewakuacja, czyli czego wystraszyli się politycy? Szykuje się prawdziwa rewolucja w polskim parlamencie

Taką ocenę Polacy wystawili Kaczyńskiemu za cztery lata rządów. Tygodniowy przegląd sondaży
Flickr.com

Walka o fotele w Parlamencie Europejskim jest ciężka. Jest też sporą inwestycją, mimo tego chętnych nie brakuje. O mandat europosła ubiega się aż 115 posłów i 9 senatorów. Najwięcej z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Okazuje się, że złośliwości Koalicji Europejskiej dot. tego, że politycy PiS chcą się ewakuować do Brukseli, mają w sobie więcej niż ziarno prawdy. Ponad połowę wszystkich wystawionych na listach PiS kandydatów stanowią parlamentarzyści. Jeśli im się uda, uciekną od polskiego grajdołka.

Zapewne paznokcie nerwowo obgryzają też osoby, które w 2015 r. nie zostały posłami, a dostały dobre wyniki wyborcze. Jeśli któryś z obecnych posłów przeprowadzi się do Brukseli, do Sejmu jako poseł wkracza kolejna osoba z listy pod kątem otrzymanych głosów.

Inaczej sprawa wygląda w Senacie. Tam, w przypadku wygranych senatorów, do czasu jesiennych wyborów parlamentarnych ich miejsca nie będą obsadzone, a Izba Wyższa będzie pracowała w mniejszym składzie. „Zgodnie z Kodeksem wyborczym prezydent zarządza wybory uzupełniające do Senatu m.in. w przypadku wygaśnięcia mandatu senatora w związku z wyborem w toku kadencji na posła do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie Kodeks stanowi, że wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w okresie 6 miesięcy przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów do Sejmu (te odbędą się jesienią tego roku)” – tłumaczy RMF.

W wyborach do PE w 2009 roku o mandat europosła ubiegało się tylko 79 parlamentarzystów, w 2014 r. było ich już 137.

KE woli Sejm?

Z list Koalicji Europejskiej w majowych wyborach startuje tylko 30 obecnych posłów: 24 z klubu PO-KO, 3 z klubu Nowoczesnej, 2 z klubu PSL i 1 poseł niezrzeszony. O mandat europosła walczy jeden senator PO – Jarosław Duda.

Jakich posłów PO znajdziemy na listach? Są wśród nich m.in. b. premier Ewa Kopacz, b. minister sportu Joanna Mucha, b. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, Krzysztof Brejza, Andrzej Halicki, i Jacek Protas. Kandydatami PO są też posłowie Jakub Rutnicki, Bożena Kamińska, Jolanta Hibner, Dorota Rutkowska, Grzegorz Furgo, Włodzimierz Karpiński, Stanisław Żmijan, Krystyna Skowrońska, Joanna Frydrych, Marek Rząsa, Jagna Marczułajtis-Walczak, Dorota Niedziela, Mirosława Nykiel i Izabela Mrzygłocka.

Na listach Koalicji Europejskiej znaleźli się też posłowie, którzy w grudniu ub.r. odeszli z Nowoczesnej: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Kornelia Wróblewska, Paweł Kobyliński i Elżbieta Stępień.

Ewakuacja

Powyższe dane pokazują, że nastroje w PiS nie są chyba najlepsze, skoro tak spora liczba posłów partii chce pracować poza granicami Polski. Czy sami czują, że ich ugrupowaniu grozi jesienią klęska?

Z drugiej strony nie najlepsze nastroje panują też w PO, gdzie istnieje pewna obawa o bratobójczą walkę w sytuacji, gdyby Donald Tusk postanowił w czerwcu wsiąść na białego konia i stworzy swoją armię (czyt. partię).

Dla wielu polityków dostanie się do Parlamentu Europejskiego jest jednak przede wszystkim awansem pod kątem finansowym, a w przypadku starszych posłów – pięknym zwieńczeniem kariery.

Źródło: RMF

Fot.: Flickr.com/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie