Czy znaleziono skuteczny sposób na odwołanie Adama Glapińskiego z funkcji szefa NBP? Na propozycję PSL-u przychylnie patrzy reszta opozycji.
Adam Glapiński w głównej mierze jest osobą odpowiedzialną za szalejącą drożyznę. Z tak sformułowaną tezą nikt na opozycji nie dyskutuje. Aktualne trwają przymiarki do odwołania prezesa banku centralnego.
Dyskusję prawną na ten temat zapoczątkował Donald Tusk podczas konwencji Platformy Obywatelskiej w Radomiu. Lider największej partii opozycyjnej stwierdził, że w Pałacu Prezydenckim są analizy prawne, które podważają legalność wyboru Adama Glapińskiego na kolejną kadencję. Powołał się przy tym na informacje podane przez RMF FM.
Prezes NBP na swojej konferencji prasowej kilka dni później, powiedział, że “Tusk łże” i takie opinie nie istnieją w Kancelarii Prezydenta. Były premier podczas spotkania z mieszkańcami Świdnicy pokazał analizy prawne potwierdzające wadliwy z punktu widzenia prawa wybór Glapińskiego. Jednak nie wszyscy prawnicy patrzą na nie przychylnym okiem i wyrażają wątpliwości.
Glapiński przed Trybunał Stanu
Wirtualna Polska zapoznała się z wykonaną na zlecenie PSL-u ekspertyzą prawną autorstwa konstytucjonalisty dr hab. Jacka Zaleśnego z Uniwersytetu Warszawskiego. Wynika z niej, że Adam Glapiński mógł załamać konstytucję, za co można go postawić przed Trybunałem Stanu,
Chodzi o możliwe złamanie “bezwzględnego zakazu finansowania deficytu budżetowego przez NBP”. Jak pisze portal, opinia prawna odpowiada twierdząco na dwa poniższe pytania.
- Czy Prezes Narodowego Banku Polskiego mógł naruszyć art. 220 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który stanowi, że “ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązań w centralnym banku państwa”, poprzez emisję tzw. “obligacji covidowych”?
- Czy naruszenie art. 220 ust. 2 Konstytucji może stanowić podstawę do postawienia Prezesa NBP przed Trybunałem Stanu oraz usunięcia Prezesa NBP z urzędu?
Konstytucjonalista zwraca uwagę, że “zakaz finansowania deficytu budżetowego przez NBP jest zasadą konstytucyjną”, a żadna ustawa (bądź inny akt prawny) nie może wykreować podstawy prawnej do pokrywania przez NBP deficytu budżetowego – czytamy.
Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL-u zwraca uwagę, że postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu będzie możliwe po wygranych przez opozycję wyborach. Propozycja przedstawiona przez Ludowców budzi zainteresowanie wśród innych formacji opozycyjnych.
Źródło: Wirtualna Polska
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU