Polityka i Społeczeństwo

Pokonanie koronawirusa nie będzie końcem walki. “Tuż za rogiem czeka kolejna pandemia”

szpital, pandemia
Shutterstock

Gdy minie pandemia nastąpi kolejna, która także będzie niebezpieczna – uważa prof. Arkadiusz Karwacki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Gościem radia TOK FM był prof. Arkadiusz Karwacki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Profesor mówił o badaniach, jakie przeprowadził uniwersytet, a są związane z tym, co dzieje się teraz w naszych głowach: jak zmienia się nasze życie codzienne, jakie są nasze przemyślenia, jak radzimy sobie z nową sytuacją, która ciągnie się już tak długo.

W projekcie “Życie codzienne w czasach koronawirusa” zebranych zostało ponad 400 pamiętników napisanych w czasie pandemii przez ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk. Pamiętniki te pokazują wyraźnie, że jak “zmieniły się warunki, w których przyszło nam funkcjonować”.

Twórcy pamiętników, często używali takich słów jak “umęczenie”, “stres”, “bezład” czy “otępienie”. – To umęczenie jest związane z brakiem poczucia sensu. Z wkładaniem wysiłku w każdy kolejny dzień przy jednoczesnym braku pomysłu na to, jak można by zmienić to swoje życie – mówi prof. Arkadiusz Karwacki.

Profesor ostrzegał przed skutkami tego zjawiska. – Pandemia koronawirusa w takiej postaci, jaką znamy dziś, się skończy. Może przyczyni się do tego program szczepień, może to się będzie po prostu wygaszać. Ale tuż za rogiem czeka na nas kolejna pandemia, która wiąże się właśnie z dolegliwościami w sferze emocji, w zakresie chorób psychicznych – ostrzegł prof. Karwacki.

Źródło: TOK FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie