Według pierwotnych planów, podczas tegorocznego festiwalu polskiej piosenki w Opolu miał być także okazją do obchodów jubileuszu twórczości Jana Pietrzaka, bardzo zaprzyjaźnionego z obecnymi elitami artysty. Festiwal został jednak najpierw odwołany, a potem przesunięty na inny termin, zaś sam jubileusz w postaci telewizyjnego show “Imieniny pana Janka” odbył się w minioną sobotę. Siermiężny, średnio śmieszny, średnio atrakcyjny. Gości niewielu, też głównie z nowych “elit”. Można wręcz powiedzieć, że trzymał stabilny, żenująco niski poziom publicznych mediów pod znakiem Jacka Kurskiego. Część widzów była jednak mocno oburzona wystąpieniem jednego z gości Pietrzaka i postanowiła działać.
Jak donosi serwis wirtualnemedia.pl, do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, do wczoraj, zgłoszono ponad 20 skarg na sam koncert. Większość z nich dotyczyła skandalicznego wiersza dyrektora TVP2 Marcina Wolskiego na temat przyjmowania uchodźców do Polski. Przedstawia on wizję Warszawy, opanowanej przez muzułmanów.
Widzowie składający skargę byli oburzeni na obrażanie imigrantów z krajów muzułmańskich i żartowanie z nich w kontekście ich rzeczywistej tragedii. Oceniono, że jest to sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym oraz stanowi dyskryminację ze względu na narodowość i religię, zabronioną w ustawie o radiofonii i telewizji. “Dzieło” Wolskiego podsyca ksenofobię oraz nienawiść do osób innego pochodzenia czy wyznania. Tego typu przekaz nie powinien płynąć z mediów publicznych, tym bardziej, że zakaz nawoływania do dyskryminacji rasowej wprost wynika z ustawy o radiofonii i telewizji.
Nie ma sobie nic do zarzucenia
Sam Marcin Wolski nie ma sobie nic do zarzucenia. Jego zdaniem ten wiersz jest satyrą w dobrym smaku. Istotą tej formy ekspresji literackiej jest w jego przekonaniu przerysowanie i przesada. Co więcej, dyrektor TVP2 stara się przekonywać, że obraz, jaki przedstawia jest oparty o prawdziwe obyczaje obowiązujące w krajach islamskich, a on sam odwołuje się do archetypów. Przyznam szczerze, że dla mnie niepojęte jest, że doczekaliśmy czasów, w których nienawiść rasową można bez żadnych oporów uzasadniać w publicznych mediach.
Co ze skargami zrobi KRRiTv? Rozpocznie teraz postępowanie sprawdzające i zażąda od TVP nagrania z koncertem, a następnie przeanalizuje zasadność skarg złożonych na publicznego nadawcę. Biorąc jednak pod uwagę, że większość w radzie mają osoby, którym taka “satyra” z pewnością przypada do gustu, nie należy się spodziewać zbyt poważnych konsekwencji.
Źródło – Wirtualnemedia
fot. Shutterstock/Grand Warszawa
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU