Polityka i Społeczeństwo

Narodowy Program Zdrowia do kosza? Doradcy Komisji Zdrowia nie mają wątpliwości

Flickr.com/PiS

Zespół doradczy senackiej Komisji Zdrowia poinformował Ministerstwo Zdrowia, że Narodowy Program Zdrowia (NPZ) trzeba napisać na nowo.

Nielogiczny, ze zbyt niskim finansowaniem, bez wskazania odpowiedzialności oraz bez kluczowych wskaźników – eksperci krytycznie oceniają plan określający podstawowe cele w zakresie poprawy zdrowia publicznego – informuje dzisiejsze wydanie Dziennika Gazety Prawnej.

Według Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL), konstrukcja dokumentu myli cele z działaniem. W programie określono cztery cele – profilaktyka uzależnień, promocja zdrowia psychicznego, zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne oraz zdrowie i aktywne starzenie się.

Tymczasem powinien być wpisany pożądany stan, który ma zostać osiągnięty, np. “zmniejszenie skali problemu nadwagi i otyłości” lub “spadek liczby osób otyłych lub z nadwagą”. Do tego, zdaniem środowiska, na program przewidziano zbyt mało pieniędzy – na jego realizację ma być wydane nie więcej niż 140 mln zł rocznie.(…)nie wiadomo również, ile ma być przeznaczone na realizację poszczególnych zadańpisze DGP.

NIL zwraca także uwagę, że w programie brakuje profilaktyki i planu leczenia schorzeń jamy ustnej oraz projektów ukierunkowanych na profilaktykę zachowań samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podnosi m.in. konieczność uzupełnienia projektu o powiązanie spożywania alkoholu z chorobami nowotworowymi.

Nieuwzględnienie w NPZ przemocy domowej, do której dochodzi po alkoholu, może być sygnałem dla gmin, że walka z nią nie jest już tak istotna. To z kolei może prowadzić do ograniczenia wydatków na ten cel, a co za tym idzie, form dostępnego wsparcia – alarmuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Źródło Dziennik Gazeta Prawna

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie