Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że 47 proc. badanych „zdecydowanie” lub „raczej” zamierza zaszczepić się przeciw covid. Jednocześnie 44 proc. deklaruje, że nie zamierza tego robić, a 9 proc. – nie wie, co zrobi.
Kto chce, a kto nie chce się szczepić?
Inaczej na sprawę patrzą kobiety i mężczyźni: szczepić chce się 35 proc. pań i 59 proc. panów.
Jak wygląda to w poszczególnych grupach wiekowych? W grupie 18–29 i 30–39 lat chęć szczepienia się deklaruje 29–28 proc. badanych. W grupie 40–49 lat to już 43 proc., 50–59 – 50 proc., a wśród najstarszych 60–69 – to 59 proc., a powyżej 70. roku życia – 67 proc.
W grupie widzów TVN 24 zaszczepić chce się 65 proc., Polsat News – 63 proc., TVP Info – 56 proc.
Najwięcej zwolenników szczepień jest też w elektoracie Lewicy – 82 proc. i KO – 65 proc. W grupie wyborców PiS to 56 proc., PSL – 50 proc.. W gronie zwolenników Konfederacji to tylko 5 proc.
Co przekona cię do zaszczepienia się?
Co mogłoby przekonać Polaków do szczepień? Ponoć informacja o stanie zdrowia osób, które się już zaszczepiły – 55 procent. Zachęty i informacje naukowców przekonałyby tylko 8 proc. badanych, a głos autorytetów – w tym religijnych – 8 proc. 33 proc. respondentów nie umie wskazać żadnego argumentu, który mógłby ich przekonać.
– Widać, że te obawy są trudne do zweryfikowania i „zaopiekowania – mówi Marcin Duma z IBRiS. – Ciężko przecież zwalczyć lęk uzasadniany tym, że szczepionka jest niesprawdzona albo za szybko dopuszczona do użycia. Tu argumenty nie trafiają, bo rzeczywiście udało się ją szybko wyprodukować i nic, co tłumaczy dlaczego się to udało – nie pomoże – dodał.
Źródło: rp.pl
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU