Polityka i Społeczeństwo

Kogo Polacy widzą jako lidera opozycji? Rywalizacja o tę pozycję jest zacięta [SONDAŻ]

Trzaskowski ma poparcie środowisk naukowych
Tomasz Warszewski / Shutterstock.com

“Który polityk Pani/Pana zdaniem zasługuje na rolę lidera opozycji?” – zapytano uczestników sondażu SW Research dla rp.pl. Kto wygrał? Okazuje się, że nadal największe poparcie ma Rafał Trzaskowski.

Problem opozycji

Dziś opozycja pozostaje rozbita na parę obozów. Mamy najsilniejszy z nich, czyli Koalicję Obywatelską, ale też Koalicję Polską, Lewicę, Polskę 2050 czy Konfederację. Możliwe, że w czasie kolejnych wyborów doczekamy się – większego czy mniejszego – zjednoczenia tych ugrupowań. Kto zaś powinien reprezentować całość takiej siły?

Co powinno martwić wszystkich polityków opozycji, najwięcej – bo aż 24 proc. – respondentów, uważa, że “żaden polityk opozycji nie zasługuje na takie miano”.

Już jednak 21,1 proc. ankietowanych widzi w tej roli prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. 18,7 proc. respondentów stawia na Szymona Hołownię, lidera ruchu Polska 2050, co może jednak dziwić, bowiem ten na dobre nie posiada nawet jeszcze swojej partii w pełnym tego słowa znaczeniu (nie ma rozbudowanych struktur czy własnego koła poselskiego).

Dalej jest już dużo słabiej. Tylko 9 proc. widziałoby w tej roli Krzysztofa Bosaka z Konfederacji, zaś 2,8 proc. ankietowanych uważa, że na tyle charyzmatyczny jest tylko Włodzimierz Czarzasty.

Po 2,2 proc. respondentów jest zdania, że liderem opozycji powinien być Borys Budka i Władysław Kosiniak-Kamysz.

3,2 proc. ankietowanych widziałoby w tej roli innego polityka. 16,8 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Wspólny front antyPiS

Warto zauważyć, że pierwszą próbą jednoczenia opozycji była i jest Koalicja Obywatelska. W jakimś sensie był to projekt udany, bowiem niejako utorował sukces partii antypiskowskich w Senacie. Niestety walka o Sejm nie zakończyła się takim samym sukcesem.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 2.12-3.12.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie