Tradycji stało się zadość. Obóz rządzący przez miesiąc zabawiał się z ważną dla personelu medycznego ustawą covidową. Oczywiście wypuścił bubla.
Senat zgłosił do ustawy covidowej poprawkę, która przyznawała 100 proc. dodatkowego wynagrodzenia całemu personelowi medycznemu. Zjednoczona Prawica nie zgadzała się na takie rozwiązanie i chciała przyznać dodatkowe fundusze tylko personelowi będącemu na pierwszej linii frontu. Ustawa wróciła z Senatu do Sejmu, a tam… przegłosowano senacką poprawkę. PiS zaczął się rakiem wycofywać, tłumacząc to pomyłką swoich posłów. W sobotę Zjednoczona Prawica przegłosowała “ustawę naprawczą” mającą na celu “konwalidację błędu”.
Po miesiącu zabawy i tłumaczeń obóz rządzący w końcu urodził ustawę. Aby tradycji stało się zadość, oczywiście wypuścił na światło dzienne bubla – Prawnicy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wychwycili w niej błąd, który można rozumieć jako uchylenie kar za łamanie obostrzeń epidemicznych. Do ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych do istniejącego przepisu dopisano nowy, o zupełnie innej treści, z tym samym numerem artykułu – informuje RMF FM.
Mamy do czynienia z oczywistą omyłką, brakiem kompetencji, niezauważeniem sytuacji przez Rządowe Centrum Legislacji, niewychwyceniem tego błędu – mówi dr Wojciech Górowski z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego. W opinii prawnika wobec stworzonego przez ustawodawcę stanu można zastosować ogólną zasadę prawa, mówiącą że prawo późniejsze uchyla to, które obowiązywało wcześniej.
Mówiąc wprost – jeżeli na kogoś zostanie nałożona kara administracyjna za nieprzestrzeganie zakazu opisanego w “starym” art. 48a – sąd będzie zobowiązany do jej uchylenia ze względu na wątpliwości prawne, związane z istnieniem dwóch artykułów 48a – pisze RMF FM.
Resort zdrowia zapowiada inicjatywę legislacyjną, aby dokonać korekty – Przepisy mogą funkcjonować w dwóch odrębnych rozdziałach. Redakcyjnie oczywiście zostanie to wkrótce poprawione. Przy najbliższej okazji podejmiemy inicjatywę legislacyjną mającą na celu skorygowanie stanu prawnego – poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia.
Źródło RMF FM
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU